A csütörtök-pénteki uniós csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatóján Orbán Viktor a sajtótájékoztatóját a kitűzött célok ismertetésével kezdte. A legfontosabb eredménynek azt nevezte, hogy sikerült megállapodni a közös európai hadsereg alapjainak megteremtéséről, és az oda vezető útról.
A korábbi ódzkodásokkal szemben, mint mondta, most teljes egyetértés volt abban, hogy minden tagállam részt vesz az együttműködésben. Létrehoztak egy alapot a hadi kiadások fedezésére, és a védelmi kiadások terén az ésszerű tervezhetőség megteremtésére. Magyarország is most kezdi megteremteni a saját védelmi iparát, ezért “földrajzi kiegyensúlyozottságra” van szükség, hogy a kevésbé szerencsés országok – mint mi – is labdába rúghassanak.
A másik nagy eredménynek az “internet-ipar” bevonását nevezte a terrorellenes küzdelembe, amivel vélhetően egy a vállalati szférát is érintő, alakuló cyberbiztonsági együttműködést értett.
A harmadik eredmény az unió klímavédelem melletti elkötelezettségének megerősítése, miután az USA nemrég kilépett a párizsi klímavédelmi egyezményből.
Orbán a piacvédelmi intézkedésekről beszélt. A schengeni övezeten belül ismét megnyílt határokhoz hasonlította a magországok protekcionista, vagy uniós szóhasználatban “fragmentációs” tervezetét. Az országcsoportok álláspontjai az ügyben szerinte nem áthidalhatatlanok, további konzultációk lesznek.
“Izgalmasnak és érdekesnek” nevezte a V4-ek és Emmanuel Macron francia elnök tárgyalását.
Szerinte a felsorolt megállapodások mellett is továbbra a migráció témája uralta a csúcstalálkozót.
Szerinte most konstruktív mederben zajlott a tárgyalás, végre nem az ellentéteken volt a hangsúly. Így nem volt szó a szerinte oktalanul beengedett migránsokról, tehát azokról, akik már itt vannak. Ezután mégis hosszan ismertette e véleménykülönbségeket, az ügy kezelésének és az eltérő nemzeti identitások összefüggéseit.
Mint mondta, ehelyett inkább a migráció külső összefüggéseiről volt szó: a kibocsátó és a tranzitországokkal való együttműködésről. Orbán az olasz és a német álláspontit tartja helyesnek: az EU-nak “le kell mennie” Líbiába, ott kell megoldani a problémát, az ország északi és/vagy a déli határoknál.
Közös lista kell a biztonságos harmadik országokról, ennek összeállítása most sem sikerült, de nem tesznek le róla. Orbán fontosnak tartotta kiemelni, hogy az olasz kormány szerint az olasz vizeken az embercsempészek együttműködnek a menekülteket segítő civil szervezetekkel, NGO-kkal.
A miniszterelnök biztatónak nevezte és többször visszatérve hosszan méltatta, hogy konstruktív, pragmatikus volt a légkör, így hatékony volt a csúcstalálkozó. Ennek fényében új uniós reformkorban reménykedik, ami a szeptemberi német szövetségi választások után indulhat el.
A miniszerelnök az M1 riporterének kérdésére elmondta, hogy csütörtökön megbeszélést folytatott osztrák kollégájával és a migráció kérdésében nagy egyetértésre jutottak. Részletek nem árult el a tárgyalásról – hozzátéve, hogy nem akar ezzel beavatkozni az osztrák választási harcba.
Forrás: M1
0 Megjegyzések