Lengyelország elnöke azt mondta, hogy az Oroszországból Nyugat-Európába irányuló gázáramlást soha nem szabad helyreállítani, még akkor sem, ha Oroszország és Ukrajna békeszerződést köt.
Andrzej Duda a BBC-nek azt mondta, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeket, amelyeket 2022 óta nem használnak, „le kell bontani”.
Szerinte ez azt jelentené, hogy az olyan országok, mint Németország, nem lennének hajlamosak az orosz szállítások helyreállítására, hogy saját, küszködő gazdaságukat fellendítsék.
„Csak remélni tudom, hogy az európai vezetők levonják a tanulságokat Oroszország Ukrajna elleni agressziójából, és keresztülviszik azt a döntést, hogy soha többé ne állítsák vissza a gázszivattyúzást ezen a vezetéken keresztül”
- mondta.
A davosi Világgazdasági Fórumon felszólaló lengyel elnök ragaszkodott ahhoz, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciók működnek, és az európai országoknak ellen kell állniuk a vállalatok nyomásának, hogy állítsák helyre az üzleti kapcsolatokat.
Az Északi Áramlat gázvezetéket az orosz Gazprom gázipari óriásvállalat építette, és Oroszország és Észak-Németország között fut.
Az Északi Áramlat 1 2022-ben leállt, az Északi Áramlat 2 pedig az ukrajnai inváziót követően soha nem került használatba. Mindkettő 2022-ben robbanások következtében megrongálódott.
A leállás után a gázárak Európában megugrottak, és az elmúlt hónapokban a németországi AfD párt politikusai azt javasolták, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeket újraindítsák.
Németországban február végén szövetségi választásokat tartanak.
„Úgy vélem, hogy az Északi Áramlat gázvezetékeket le kell bontani” - mondta Duda. „Ez a vezeték nagyon nagy veszélyt jelent Ukrajnára, Lengyelországra, Szlovákiára, de más közép-európai országokra is”.
Hozzátette: „Fenyegetést jelent energetikai szempontból, katonai szempontból, de hatalmas gazdasági fenyegetést is, mert gazdasági értelemben Oroszország uralmát jelenti Európa felett”.
Az Ukrajna és Oroszország közötti megállapodás kilátásairól Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése után Duda ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna részvétele nélkül nem lehet béketárgyalásokat folytatni.
„Ezt a Lengyel Köztársaság elnökeként, Ukrajna szomszédjaként és egy olyan ország elnökeként is mondom, amely maga is nagyon nehéz történelmi tapasztalatokon van túl” - mondta.
„Itt most a második világháborúra és Jaltára utalok, ahol nem vettek bennünket részt azokon a tárgyalásokon, ahol bizonyos megállapodásokat a fejünk felett kötöttek, majd a vasfüggöny mögött találtuk magunkat, ahol majdnem 50 évig a szovjet befolyási övezet részei voltunk” - mondta.
0 Megjegyzések