Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Egy legenda újra él: áprilisban visszatér Debrecenbe a Panta Rhei

36 év után áll színpadra a cívisvárosban a magyar progresszív rock és elektronikus zene úttörője, a debreceni Panta Rhei.
A zenekar a KLTE hivatalos együtteseként alakult meg, 1974 és 1982 között működött, két nagylemeze jelent meg. Alapítói, a Szalay testvérek, Sándor és András mindketten fizikusok, végig kutatói pályájuk, illetve az egyetemi tanulmányok mellett zenéltek.

Fizikusi képzettségük tette lehetővé, hogy megépítsék Magyarország (sőt, az egész keleti blokk) első komoly szintetizátorait. A Panta Rhei így hazai (sőt: a teljes vasfüggönyön túli) elektronikus zene úttörője is lett, ők adták ki az első teljes egészében elektronikus zenét tartalmazó magyar albumot, PR Computer címmel, amely több mint százezer példányban kelt el.

A Panta Rhei leghíresebb, Bartók-feldolgozásokat tartalmazó lemeze nem jelenhetett meg. Ez volt a magyar kommunista rendszer egyetlen olyan könnyűzenei albuma, amelyet ténylegesen bezúztak.

A boltokba nem juthatott el, mert a Bartók-örökösök – anélkül, hogy meghallgatták volna - azonban nem adtak engedélyt a feldolgozásra, annak ellenére sem, hogy külföldi zenekarok – például éppen az Emerson, Lake and Palmer –  kiadtak és játszottak Bartók-feldolgozásokat. Aztán 1983-ban megunták a folyamatos küzdelmet a hanglemezgyári diktátumokkal.

A zenekar alapítója, Szalay András, a debreceni koncertet beharangozó tájékoztatón elmondta: a 1982-es megszűnés óta számtalaszor szóba került az újrakezdés, de úgy tűnt, ezt a billentyűs Matolcsy Kálmán 2005-ös halála nem teszi lehetővé. Azonban, miután Szalay András egyik fia, Dániel kiváló dobossá képezte ki magát, továbbá Kálmán András – Szalay András legjobb barátjának fia – személyében megtalálták az elhunyt billentyűs méltó utódját. Így összeállt egy olyan potenciál, amivel érdemes volt újrakezdeni a zenélést. Ezt támasztotta alá az új formáció két teltházas koncertje a fővárosban, a Rockmúzeum színpadán. Innen már csak egy lépés volt a visszatérés Debrecenbe.

Az egyeztetés a tagokkal nem könnyű, hiszen a gitáros Szalay Sándor az Egyesült Államokban él és a Johns Hopkins Egyetem nagy tekintélyű természettudományos professzora, akit a modern kozmológia atyjának tartanak. Szalay András viszont megmaradt a zenénél, hiszen világcégeknek dolgozó hangszerfeltaláló -és építő, akinek szakterülete a gitárszintetizátorok és effektek.

Ami az április 21-i debreceni koncertet illeti, Szalay András elmondta: a Kölcsey Központban játszanak majd Bartókot – hiszen tavaly lejárt a tiltást jelentő 75 éves időszak -, King Crimsont, de főként saját számokat. Fellép velük a zenekar régi tagjai közül Ács Enikő (ének) és Nagy József (fuvola), valamint vendégzenészként egy másik legendás debreceni muzsikus, Felkay Miklós is.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések