Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Óriási a tiltakozás: Zelenszkij arcképét égették Kijevben


Tüntetéshullám rázta meg Ukrajna fővárosát, miután Volodimir Zelenszkij elnök aláírta a korrupcióellenes hivatalokat gyengítő, vitatott törvényt. A demonstrálók szerint a döntés aláássa a demokrácia alapjait, és nyílt támadás a jogállamiság ellen. Kijevben vörös füstgránátok, „Zelenszkij = diktátor” feliratú transzparensek és álarcos katonák jelezték: a társadalom egy része veszélyben látja az ország jövőjét. Bár az elnök elismerte, hogy társadalmi párbeszédre szükség lett volna, a tüntetések országos méretű tiltakozássá nőtték ki magukat.

A július 24-i fővárosi tüntetésen – amelyet a korrupcióellenes NABU támogatására szerveztek – eddig soha nem látott provokatív akciók zajlottak. A tiltakozók között egyenruhás, maszkos katonák jelentek meg, akik megszegték a kijárási tilalmat. Lángoló transzparensekkel – például: „Zelenszkij = diktátor”, „Jermak az új Raszputyin” – és vörös füstgránátokkal próbálták kifejezni elégedetlenségüket.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyes forrásai szerint az eseményt orosz beépített provokátorok idézték elő, ám senkit sem tartóztattak le.

A tiltakozás hátterében a 12 414-es törvény áll, amelyet Zelenszkij július 22-én írt alá: A jogszabály megszünteti a NABU és a SAPO függetlenségét, az ügyészség alá rendelve őket.

Zelenszkij elismerte a párbeszéd hiányát

Volodimir Zelenszkij elnök elismerte: a 12 414-es számú törvényjavaslat – amely korlátozta a Korrupcióellenes Hivatal (NABU) függetlenségét – társadalmi párbeszéd nélkül terjesztették elő. Mint mondta,

biztosan szükség lett volna kommunikációra, de ő jelenleg elsősorban a háborúra fókuszál, mert Ukrajna legfontosabb kérdése most a háború, fő ellenségünk Oroszország

Arra is kitért, hogy rendkívül fontos, hogy a társadalom véleménye megjelenjen. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja a lakosság hangját, és szerinte teljesen normális, ha az emberek tiltakoznak vagy elégedetlenek valamivel. „Amikor változást kértek, mi reagáltunk” – tette hozzá.

A parlament július 22-én 263 voks mellett elfogadta a kérdéses javaslatot, a törvényt végül elnöki aláírás követte – számolt be ZN.ua

A törvény hatálybalépése után a parlament honlapján először megjelent egy megjegyzés arról, hogy „visszaküldték az elnök aláírásával”, majd váratlanul eltűnt, majd újra visszatért.

A szinte az egész országot érintő tiltakozások után számos városban – köztük Kijevben – masszív demonstrációk kezdődtek.

(Magyar Nemzet)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések