Szeptember végéig látogatható a tárlat: portrék, tájképek. A Munkácsy-kiállításon közel 80 eredeti Munkácsy-alkotás megtekinthető, köztük az ikonikus Ásító inas.
Hivatalosan is megnyílt a Munkácsy-kiállítás pénteken Hajdúszoboszlón, a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtárban. Az eseményen elhangzott, a Munkácsy-kiállítás a világhírű magyar festőművész, Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából valósították meg. Pákh Imre műgyűjtő tulajdonában lévő remekműveket eddig több mint ötmillióan tekintették meg. Az elkövetkezendő hónapokban Európa legnagyobb fürdőkomplexumával rendelkező városa, Hajdúszoboszló ad otthont a festőgéniusz lenyűgöző életművének. „Igazgatóként nagyon megörültem, amikor felvetődött a gondolat, hogy lehetne itt egy Munkácsy-kiállítás. Tisztában voltam benne, mekkora kihívás lesz ez, óriási feladat állt előttünk. Nem sikerülhetett volna mindez, ha nincs Czeglédi Gyula polgármester” – fogalmazott Borsi Csaba, a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója. Majd felkérte a polgármestert, hogy nyissa meg a kiállítást.
Régóta terveztük ezt a kiállítást, bíztunk abban, ez a csodálatos gyűjtemény egyszer itt, Hajdúszoboszlón is meg tudja magát mutatni. Az a gondolat jutott eszembe, itt vagyunk Hajdúszoboszlón, egy alföldi kisvárosban, ahol az óriások találkozója van. Mégpedig azért, mert Munkácsy Mihály a magyarságnak a legnagyobb festőművésze, itt van Pákh Imre műgyűjtő, aki szintén óriásként ezeket a műveket összegyűjtötte, hogy a magyarságnak közkincsévé tegye, és megmutathassa. Illetve engedjék meg, hogy megjegyezzem, itt van Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma. Bízom benne, ez a találkozás igazán nagyszerű lesz, és a következő fél évben az embereknek az érzéseit, a tetszéseit, a jóérzéseit fogja kiváltani
– hangsúlyozta Czeglédi Gyula.
Bodó Sándor országgyűlési képviselő köszöntőjében úgy fogalmazott, amikor belépett a terembe, szinte érezte a kultúrtörténelem leheletét. Megható volt átlépni a képzeletbeli küszöböt, félve közelítette meg a csodálatos alkotásokat.
Olyan eseménynek a résztvevői lehetünk most, ami nem mindennap történik velünk. Nemzetünk egyik legértékesebb gyűjteménye itt lehet közöttünk. Büszkék lehetünk arra, amit most adunk a közösségünknek
– emelte ki.
Pákh Imre műgyűjtő, a gyűjtemény tulajdonosa beszédében aláhúzta, nagy megtiszteltetés számára, hogy Hajdúszoboszlón lehet, hiszen az egyik kedvenc városa Magyarországon.
2005-ben indult el ez a Munkácsy-kiállítássorozat (előzetesen nem sorozatként indult el, a Magyar Nemzeti Galériában volt egy kiállítás). Abban az időben azt gondoltam, az a 30 kép, ami a tulajdonomat képezte abban az időben, 2-3 hónapra rá visszakerül hozzám. Nem egészen így sikerült, 380 ezer látogatója volt nagyjából az említett galériában, ami akkor rekordot jelentett. Utána egyre több város jelentkezett, hogy szeretnék ők is megmutatni a település lakóinak, a környéken élőknek ezt a csodálatos tárlatot. Hihetetlen az, hogy több mint 5 millióan látták eddig, és ez az 51. kiállítás
– fűzte hozzá. Megjegyezte: jelenleg 78 Munkácsy-alkotás van a tulajdonában.
Fásy Ádám, a Munkácsy Alapítvány elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy nagy dolog, amikor az emberek így összejönnek, és nagy dolog, amikor egy világhírű festőművész alkotásainak kiállításán részt vehetünk.
Amikor először beléptem ebbe a terembe, akkor eldöntöttük, hogy adjon otthont ez a helyiség a Munkácsy-kiállításnak. Utána sok teendő akadt, de örül a szívem, hogy minden a helyére került és úgy látjuk most körülöttünk a festményeket, ahogyan azt megálmodtuk
– nyomatékosította.
A jubileumi tárlat célja, hogy a látogatók megismerkedjenek Munkácsy Mihály páratlan életművével és művészeti örökségével. A kiállítás 2025. március 21. és szeptember 28. között látogatható. A tárlaton közel 80 eredeti Munkácsy-alkotás megtekinthető, köztük az ikonikus Ásító inas, valamint az alkotó különböző korszakainak festményei, portrék, tájképek és szalonképek. A kiállítás emellett archív fotókkal, dokumentumokkal és kultusztárgyakkal is segíti a látogatók számára a festő életének és munkásságának teljesebb megismerését.
(Haon.hu)
0 Megjegyzések