Szerinte az amerikai államadósság egy globális pénzügyi piramisjáték 

Vjacseszlav Vologyin vezető orosz törvényhozó az amerikai szövetségi államadósságot globális piramisjátéknak nevezte, amely elkerülhetetlenül az összeomlás felé tart – írta az Oroszhirek.hu. 

A megjegyzése akkor érkezett, amikor Washington azon fáradozik, hogy megegyezzen az adósságplafon emeléséről, hogy elkerülje a fizetésképtelenséget.

„Gondoljunk csak bele, 2023-ban az amerikai adósság kamatfizetései elérhetik az 1,5 billió dollárt – az amerikai költségvetés összes bevételének csaknem egyharmadát!” – írta a Telegramon Vologyin, aki az orosz parlament alsóházának elnöki tisztségét tölti be.

„Az amerikai államadósság egy globális pénzügyi piramisjáték, amelyet washington azért épített, hogy más országokat becsapjon” – írta.

„A történelem megmutatta, hogy végül minden piramisjáték megbukik” – tette hozzá, és figyelmeztetett, hogy a dollár kezd mérgezővé válni.

Az amerikai dollártól függő országoknak alternatíva, például nemzeti valuta után kellene nézniük, hogy csökkentsék az állampolgáraikra nehezedő kockázatokat – zárta gondolatait Vologyin.

Az amerikai kormányt 31 billió dolláros adósságállományának nem teljesítése fenyegeti, ha a törvényhozók nem emelik meg a szövetségi hitelfelvételi korlátot. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a hét elején figyelmeztette a kongresszust, hogy a számlákat nem tudják kifizetni, ha június 1-jéig nem emelik az adósságplafont.

A Reuters csütörtökön arról számolt be, hogy Joe Biden elnök és Kevin McCarthy vezető republikánus törvényhozó közel került az adósságplafonról szóló megállapodáshoz, de még nem sikerült megállapodniuk a hadi és belföldi programok széles körét működtető diszkrecionális kiadások csökkentéséről.

Oroszország nemzeti valutában kezdte el rendezni a kereskedelmi megállapodásokat partnereivel, miután az Egyesült Államok a Moszkva ukrajnai katonai műveletéből eredő szankciók részeként gyakorlatilag elzárta a dollárban denominált kereskedelemtől.

Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök szerdán azt mondta, hogy most már a rubel és a jüan dominál az Oroszország és Kína közötti kereskedelemben, és a kölcsönös elszámolások 70 százalékában ezeket használják.