A Biden-kormányzat azzal számol, hogy Peking „inkább előbb, mint utóbb” lerohanja Tajvant – olvasható a Spiegel elemzésében.
Cikket jelentetett meg a Spiegelen Nouriel Roubini, aki megjósolta a 2008-as gazdasági válságot. A New York Egyetem és a Yale Egyetem tanára aggódását fejezte ki annak kapcsán, hogy a demokráciák mennyiben képesek túlélni a nagy megrázkódtatásokat az autoriter rendszerek ellenében.
A közgazdász szerint a demokratikus berendezkedésű államoknak egy sor párhuzamos válsággal kell megküzdeniük. Ilyenkor azután mindig jön egy macsó, aki azt bizonygatja, hogy ő majd jól megmenti az országot és mindent a külföldiekre ken. Úgy véli, hogy Putyin ezt csinálta Ukrajnában és Erdogan török elnök is nekiveselkedhet , vagyis viszályt robbanthat ki Görögországgal, mert különben választási vereség vár rá. Ha Donald Trump újraindul az amerikai elnökségért, és kikap, akkor ezúttal nyíltan a Kongresszus ostromára szólíthat fel. Akár igazi polgárháború is lehet belőle az Egyesült Államokban – vélekedett Roubini.
Az elemző úgy véli, hogy
igazából már elkezdődött a III. világháború: Ukrajnában és a világhálón mindenképpen.
Elmondta, hogy a demokráciáknak először az ukrán válságra kell megoldást találniuk, utána foglalkozhatnak Kínával és Iránnal. Viszont nem hagyhatják annyiban az inflációt és a gazdasági visszaesést, illetve a stagflációt sem. Az euróövezet már most recesszióban van és az hosszúnak, illetve rútnak ígérkezik – tette hozzá.
Úgy vélekedett, hogy
a Biden-kormányzat azzal számol, hogy Peking inkább előbb, mint utóbb lerohanja Tajvant.
Annak azonban súlyos kihatásai lesznek, hiszen a szigeten gyártják a félvezetők felét, valamint a legfejlettebb integrált áramkörök 80 százalékát. Az volna csak a globális sokk, ha kiesik ez a mennyiség.
0 Megjegyzések