Az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt Washington még korábban befagyasztotta az amerikai bankokban elhelyezett orosz jegybanki devizatartalékokat. Az amerikai pénzügyminisztérium azonban (hétfőig) nyitva hagyott egy kiskaput, ezekről a számlákról Oroszország továbbra is fizethette a dollárban jegyzett államadósságának aktuális kamatát.
Az MTI tudósítása alapján most ez változott meg, Oroszországnak hétfőn két kötvény után összesen több mint 600 millió dollárnyi kamatot kellett volna rendeznie: egy idén kifutó kötvény után 552,4 millió dollárt, egy másik, 2042-ben lejáró kötvény után pedig 84 millió dollárt.
Az amerikai pénzügyminisztérium friss döntése azonban megkötötte a kamatot folyósító JPMorgan Chase kezét, így Oroszország késedelemben maradt. Oroszországnak 30 napja van arra, hogy rendezze adósságát, és ha nem, akkor törlesztési csődbe kerül
– írja a hírügynökség.
Oroszországnak összesen 15 külföldi kötvénye van mintegy 40 milliárd dollár értékben. Ezek aktuális kuponját ez idáig sikerült fizetni a nemzetközi embargó ellenére is. Legutóbb például 447 millió dollár adósságot rendezett Oroszország múlt csütörtökön. Ez volt az Ukrajna ellen indított háború óta az ötödik orosz kötvénykamat-fizetés.
Az orosz államcsőd-fenyegetettség az agresszor ellen kivetett szankciók talán legkülönösebb eleme. Hiszen a Nyugat vélhetően joggal érzi úgy, hogy mivel
- sem közvetlen háborúba nem szeretne bonyolódni Moszkvával,
- sem tárgyalni nincs igazán miről (az agresszió nem teremthet semmire tárgyalási alapot),
- illetve szerencsére a Nyugat nem szeretne szótlanul félrenézni sem az invázió láttán,
- így egyetlen eszköze a gazdasági szankció és Ukrajna megsegítése (eszközök, pénz) lehet.
Igen ám, de a „nem engedünk törleszteni, de ha nem törlesztesz, akkor viseld a következményeit” üzenet aligha értelmezhető nemzetközi jogilag helytállónak.
Hiszen valójában Oroszország egyáltalán nincsen csődben, a háború miatt már elég nehéz megítélni a pénzügyeit, de februárban még 640 milliárd dollárnyi devizatartaléka volt.
Ráadásul a magas szénhidrogénárak idején a szinte zavartalan olaj-, gáz- és olajszármazék-exportjából egymilliárd dolláros napi bevétele van (2021-ben még inkább félmilliárd dollárra jött ki ez az összeg). Ám akármelyik szám is igaz, az aktuálisa törlesztési teher vélhetően egyetlen napi devizabevételből törleszthető lenne.
Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek
0 Megjegyzések