A krónikus pajzsmirigygyulladás egy autoimmun betegség, amelyet Hashimoto-kórnak is neveznek. Jellemzője, hogy az immunrendszer a saját pajzsmirigy szöveteit támadja, mivel idegenként definiálja. Ennek következtében a pajzsmirigy nem képes elegendő hormont termelni, ami miatt az érintett betegeknek számos tünettel kell szembesülniük.
A pajzsmirigygyulladás tünetei nagyon széles skálán mozognak, most csak néhányat sorolunk fel: feledékenység, álmatlanság, puffadás, székrekedés, szorongás, magas koleszterinszint, izomgörcsök, hajhullás, hidegérzékenység, torokfájdalom, izzadás, fogyás, arcduzzanat.
Aki Hashimoto-kórban szenved, mindenképpen tartsa be az orvos utasításait, de emellett olyan természetes praktikákat is kipróbálhat, melyek jelentősen enyhítik a tüneteket.
Vannak olyan tápanyagok, melyek hiánya negatívan hat az immunrendszerre, illetve a pajzsmirigyre, azonban ezeknek a pótlásával javíthatjuk az immunrendszer és a pajzsmirigy funkciót. Ez a tápanyag nem más, mint a szelén, amely segít, hogy csökkenjen az antitestek szintje a szervezetben.
A másik fontos ásványi anyag a cink. Hatással van a pajzsmirigyhormonok termelésére, ezért fontos, hogy elegendő cinkben gazdag táplálékot fogyasszunk, hogy ne alakuljon ki hiányállapot.
A D-vitaminnal kapcsolatban bebizonyosodott, hogy a hiánya, pontosabban az alacsony szintje vezethet a Hashimoto-kór kialakulásához, viszont, ha betegek lettünk és pótoljuk ezt a vitamint, a tünetek is jelentősen enyhülhetnek.
A vas kulcsszerepet játszik a pajzsmirigyhormonok termelésében. Amennyiben az orvos vaskiegészítő szedését javasolja, ügyeljen arra, hogy mindig teljen el 2-3 óra a tabletta és a vastabletta bevétele között, mivel a vas megzavarhatja a gyógyszer felszívódását.
A Hashimoto-kór esetén gyulladás alakul ki a szervezetben, ezért kulcsfontosságú, hogy gyulladást csökkentő ételeket fogyasszunk. Gyulladást fokozó hatása van többek között a cukornak, a transzzsíroknak és a feldolgozott élelmiszereknek is. Egyes tejtermékek, növényi olajok, mesterséges édesítőszerek és tartósítószerek is okozhatnak gyulladást, így ezeket jobb, ha kiiktatjuk az étrendünkből.
Az immunrendszer erősítése is nagyon lényeges. Mivel 80 százaléka a bélrendszerben található, az egészséges működésére szükséges fókuszálni. Az egyik legfontosabb lépés, hogy fenntartsuk a bélflóra megfelelő egyensúlyát, amit probiotikus táplálékok rendszeres fogyasztásával is elérhetünk.
0 Megjegyzések