A szervezet elnöke elismerte az esetet. Több politikus és közéleti szereplő is úgy véli, hogy fel kellene oszlatni a szervezetet, de olyan is akad, aki kiállt mellettük – írja a V4NA Hírügynökség.
Hatalmas vitát kavart a francia közéletben az Unef francia diákszervezet kirekesztő viselkedése. A szervezet azzal a céllal működik, hogy tömörítse és segítse azokat az embereket, akik valamilyen formában rasszizmus, illetve kirekesztés áldozatai lettek. Ezúttal azonban épp ők viselkedtek kirekesztő módon, amikor a diszkrimináció áldozatainak tartottak gyűléseket, ám azokra a fehér hallgatókat nem engedték be.
Az Unef elnöke, Mélanie Luce egy interjúban a riporter kérdésére beismerte, hogy valóban történt diszkrimináció a részükről. A történtekről beszámoló BFMTV értesülései szerint a diszkriminációról szóló gyűlésekre évente egy-két alkalommal kerít sort az Unef, a kirekesztő magatartás pedig már legalább öt éve tart.
A kezdetekben a találkozókon csak lányok vettek részt, majd olyan sikeresnek találták azokat, hogy később már olyan gyűléseket szerveztek, amin egy rasszból származó hallgatók vettek részt. 2016-ban az Unef már egyértelműen kifejezte a faji preferenciáját azzal, hogy egy olyan afrofeminista zenei fesztivált támogatott, ahol kizárólag fekete nők számára fenntartott részlegek voltak.
A szervezet tagjainak emellett igencsak vitatott kijelentései is voltak. A párizsi Notre-Dame sajnálatos tűzesete kapcsán az Unef lille-i szervezetének alelnöke, Hafsa Askar kifejezetten vulgáris szavakkal illette Franciaország egyik jelképét. A botrányos kijelentéstől elhatárolódott ugyan az Unef vezetősége, ám nem ítélték el Hafsa Askar szavait. Sokan azonban igencsak felháborodva reagáltak a bejegyzésre, még maga Frédérique Vidal felsőoktatási miniszter is megszólalt: azt írta a Twitteren, hogy a több száz éves katedrális része a franciák közös sorsának és történelmének, mellyel kapcsolatban tiszteletnek és toleranciának kell érvényesülnie a hiábavaló viták és felháborító megjegyzésekkel szemben.
Notre-Dame fait partie de notre Histoire et de notre destin commun. C’est un élément du patrimoine de TOUS les Français. C’est ENSEMBLE que nous la reconstruirons. Plus que jamais, respect et tolérance doivent l’emporter face aux polémiques vaines et aux propos outranciers. pic.twitter.com/zazMGDG6af
— Frédérique Vidal (@VidalFrederique) April 16, 2019
A mostani érthetetlen és elfogadhatatlan kirekesztésre több ismert politikus és közéleti szereplő is felfigyelt.
Éric Ciotti, a dél-franciaországi Alpes-Maritimes megye jobboldali képviselője felháborodott Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy a szóban forgó szakszervezet megosztja a francia társadalmat, majd a belügyminisztert megszólítva kijelentette, hogy egyértelműen felmerül a szervezet feloszlatásának kérdése, hozzátéve, hogy mindennemű gyűlölet ellen egyforma módon kell küzdeni.
L’@unef organise des réunions interdites aux blancs !
— Eric Ciotti (@ECiotti) March 17, 2021
Ce syndicat se sépare de la République. La question de sa dissolution se pose clairement @GDarmanin
Toutes les haines doivent être combattues avec la même détermination pic.twitter.com/Rnx1gY6JcA
Nem hagyta szó nélkül a történteket a világhírű francia esszéista, Éric Zemmour sem, aki Twitter-bejegyzésében szintén Gérald Darmanin belügyminiszterhez szólt. Zemmour felszólította a politikust, hogy ha van a tetteiben következetesség, akkor az a minimum, hogy feloszlatja az Unef diákszervezetet, miután ennél sokkal kevesebbért feloszlatta a Génération Identitaire jobboldali aktivistákból álló csoportot.
Eric #Zemmour sur @CNEWS : « Je demande la dissolution de l’UNEF. @GDarmanin a dissous Génération Identitaire pour trois fois rien : s’il est cohérent avec lui-même, c’est le minimum de dissoudre l’@UNEF » #FAI
— Eric Zemmour (@ZemmourEric) March 23, 2021
Ugyanakkor nem minden politikus ítélte el az Unef diszkriminatív tevékenységét. Jean-Luc Mélenchon, a baloldali Engedetlen Franciaország (La France Insoumise) párt vezetője kiállt a diákszervezet mellett, sőt másokat is felszólított, hogy védjék meg az Unef-et.
0 Megjegyzések