Ha az arcüreggyulladás tüneteit vesszük észre magunkon (arcüregi fájdalom, fejfájás, orrdugulás, köhögés), nem szükséges egyből orvoshoz rohannunk, hiszen a betegség nagyon jól reagál a házi kezelésre is.
A szinuszitisz általában egyszerű nátha szövődménye, azonban annál súlyosabb: ilyenkor váladék halmozódik fel az orrmelléküregekben, a nyálkahártya duzzanata pedig lehetetlenné teszi a folyadék távozását. Ezért az otthoni kezelés fő célja a váladék lazítása és a duzzanat csökkentése.
Házi praktikák
Az arcüreggyulladás kezelésében az egyik leghatásosabb módszer a gőzölés. Már az is segíthet, ha forró zuhany közben belélegezzük a gőzt, de ha több időnk van, inhalálhatunk is. Ehhez forraljunk fel vizet egy edényben, cseppentsünk hozzá eukaliptuszolajat. Egy nagyobb törülközővel a fejünkön hajoljunk fölé, majd orron keresztül lélegezzünk mélyeket. (Az eukaliptuszolajas vizet helyettesíthetjük kamillateával.)
Az orrmelléküregekben rekedt váladék lazítására sós oldatot is használhatunk. Ehhez tegyünk egyharmad teáskanálnyi konyhasót és egy csipet szódabikarbónát egy deciliter meleg vízbe. Töltsük fecskendőbe, és spricceljünk vele az orrlyukunkba, majd fújjuk ki az orrunkat.
A fokhagyma is jó szolgálatot tehet: nyomkodjunk össze belőle egy gerezddel, keverjük négy evőkanál vízbe. Naponta kétszer csöppentsünk a fokhagymás vízből az orrunkba. A meleg mindig jó szolgálatot tesz: mártsunk forró vízbe egy törülközőt, tegyük az arcunkra, majd feküdjünk hanyatt.
A gyömbér gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatását is kihasználhatjuk. Ehhez vegyünk be 1-2 teáskanálnyi darált gyömbért naponta.
Gyógyteák
A gyógynövényeknek nemcsak a gőzöléskor vehetjük hasznát, hanem készíthetünk belőle teát is: Ihatunk eukaliptuszteát, gyömbérteát, borsmentateát. A kasvirág és a csüdfű immunerősítő hatásuk miatt használatosak, az aranypecsétfű-tea pedig fertőzések esetén válik a javunkra. (Utóbbit orröblítésre is használhatjuk.)
Megelőzés
Ha gyakran kapjuk el a betegséget, használjunk párásító készüléket éjszaka, így megvédjük az orrmelléküregeket a kiszáradástól. A cigarettafüstöt és az alkoholt is érdemes kerülni: előbbi irritációt, utóbbi nyálkahártya-duzzanatot okozhat. A betegségre való hajlamot növeli a klóros vízzel való érintkezés is, hiszen a klór irritálja az arcüreg falát. Ezért ha hajlamosak vagyunk a betegségre, ne ússzunk klóros vízben, vagy legalább ne tegyük fejünket a víz alá.
Irány az orvos!
Érdemes orvoshoz fordulni, ha afájdalomnégy hétnél tovább tart vagy gyakran ismétlődik. A diagnózist a tünetek, kórelőzmény és vizsgálatok alapján állítják fel, de időnként végeznek CT- vagy ultrahang-vizsgálatot is. A szövődmények ritkák, azonban nagyon súlyosak lehetnek. Ezért ha szemfájdalmat, szemvörösséget vagy hányást is tapasztalunk, azonnal keressük fel orvosunkat - írja a Házipatika.com.
Ezt a lehetőséget ne szalaszd el: jelentkezz az ingyenes Fitness oktatóképzésre
Döntsd le a saját korlátaidat és jelentkezz az Aerobix Fitness ingyenes edzőképzésére a fotó alatti űrlap kitöltésével. Amennyiben téged nem érdekel a lehetőség, egy megosztással eljuttathatod azokhoz, akiknek talán így segítesz elérni céljaikat, álmaikat. Ismerd meg az AEROBIX PROGRAMOT és gyere el az INGYENES OKTATÁSRA, és válaszd ki a neked megfelelő IDŐPONTOK valamelyikét, hogy egy sikeres MARKETINGGEL egy a jövődet is meghatározó KARRIERT építhess magadnak!
0 Megjegyzések