Minden munkahelyen vannak közmegegyezéses főbűnök, amelyekre azonnal felfigyel mindenki.
Ilyen, ha valaki más munkáját magáénak tulajdonítja, másokat okol saját hibáiért, lecsúszik fontos határidőkről, vagy pedig másokkal szemben erőszakos magatartást tanúsít.
De vannak olyan látszólag ártalmatlan dolgok, amelyek ugyanúgy ártanak a kollégákkal való jó kapcsolatoknak. A Huffington Post szakértők segítségével gyűjtötte ezeket csokorba.
Betegen mész dolgozni
Lehet, hogy hősiességnek tűnik, ha valaki betegen is vállalja a munkát, de sokan nem örülnek neki, mert esetleg elkapják a fertőzést, vagy pedig hazaviszik, családjukat kockáztatva. Éppen ezért jobb ilyenkor otthon maradni – mondja Alena Gerst pszichoterapeuta.
Penetráns szagokat hagysz a hivatali mikrosütőben
Nem éppen kollégabarát magatartás olyan ételt bevinni, amelynek átható az illata. Nem melegítsünk a hivatali mikrosütőben halat, de Teresa Marzolph, egy humán erőforrás-tanácsadó cég munkatársa javasolja, hogy tegyék tiltó listára a mikrózható pattogatott kukoricát is, mert tapasztalata szerint sokan nem bírják ennek a szagát. És legyünk tekintettel étkezésünknél azokra is, akik körülöttünk ülnek.
Nyalsz a főnöknek
A kollégák, legalábbis nyilvánosan, ritkán beszélnek erről, hiszen szubjektív dologról van szó, de az, akit rendszeresen látnak az elöljáróknak hízelegni, egy idő után megutáltatja magát, munkatársai képmutatónak, törtetőnek tartják – figyelmeztet Lynn Taylor munkahelyi viselkedés-szakértő.
Túlbeszélsz mindenkit
Azok, akiknek nagy a beszélőkéje, gyakran nem veszik észre, hogy a csendesebb embereknek is lenne mondanivalójuk, csak nem hagyják őket szóhoz jutni. Kate Snowise pszichológus kliensei gyakran panaszkodnak arra, hogy az értekezleteket és egyéb beszélgetéseket mindig ugyanazok uralják, és nem veszik észre, hogy más is szeretne elmondani valamit. Az introvertáltabb személyiségek magukban gondolkodnak, az extrovertáltak hangosan, és ezzel az utóbbiak gyakran letapossák a csendesebbeket.
Hangosan telefonálsz, és a személyes beszélgetéseket a közös helyiségben bonyolítod le
Vannak olyan magánbeszélgetések, amelyek már csak intimitásuk miatt sem valók a közös térbe vagy olyanok, amelyek sértik a kollégák erkölcsi értékrendjét. De vannak olyanok, amelyek egyszerűen csak zavaróak, mert az ilyen emberek többnyire ordítanak telefonba, és azzal indokolják, hogy különösen fontos dologról van szó. Meg kell érteniük, hogy a magánbeszélgetés magánjellegű – mondja Teresa Marzolph.
Más asztalát vagy számítógépét használod tulajdonosa megkérdezése nélkül
Alapvető illemszabály, hogy ne tegyünk ilyent, még akkor sem, ha a szóban forgó asztal vagy számítógép a cég tulajdona – int Gerst.
Állandóan panaszkodsz
Minden munkahelyen előfordul az a típus, aki folytonosan panaszkodik és negativitást áraszt magából. Marzolph szerint ebben az az emberfajtában különösen fárasztó, hogy meg vannak győződve arról, hogy mindenki úgy látja a dolgokat, mint ő. Holott mielőtt belekezd sirámaiba, talán érdekes lenne megkérdezni mások véleményét is. És nem árt önvizsgálatot tartania, hogy ő-e a legjobb munkaerő.
Visszaélsz a rugalmas munkavégzéssel
Egyre több cég él a rugalmas munkavégzés eszközével, de mindig vannak, akik visszaélnek ezzel. Ugyancsak rossz fényt vet e „rugalmasság” azokra, akik rendszeresen utoljára érkeznek és elsőként távolnak – hívja fel a figyelmet Snowise.
Állandóan pletykálsz a kollégákról
Azok a kollégák, akik élvezik vagy eltűrik a pletykát, általában nem a csapat éldolgozói, és többnyire nem is maradnak sokáig. A sikeres dolgozók nem foglalkoznak a pletykákkal, mert idejüket nem ezzel töltik és szavuknak is súlya, hitele van. Marzolph úgy látja, hogy manapság a munkahelyi pletyka a zaklatás új formájává vált, amely azonban visszaüt a pletykálóra: kollégái megutálják és egy idő után a vezetésnél is kitelik a becsülete. Sokkal jobb, ha megpróbálunk a szóbeszéd kapcsán előállt helyzetet megoldani, mintsem a pletykákat továbbadni, mert minél tovább terjednek, annál nehezebb kideríteni az igazságot.
0 Megjegyzések