Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

6 kellemetlen beszélgetés az anyagiakról, amit minden párnak át kell élnie

Minden pár életébe belefér néhány váratlan zökkenő, de pénzügyekben jó, ha előre tudjuk, mihez tartsuk magunkat.
Tény, hogy nem ez a legromantikusabb társalgási téma, de jobb túlesni rajta, minthogy komoly nézeteltérések származzanak belőle.

A Huffington Post összegyűjtötte azokat az anyagi természetű kérdéseket, amelyek a közös élet különböző szakaszain felmerülnek, és amelyekben nem árt, ha a felek egy hullámhosszon vannak.

A család története árulkodik a pénzhez való viszonyunkról

Az első randevúk arról szólnak, hogy atomjaink illeszkednek-e egymáshoz. Az olyan komoly kérdésekkel, mint a házasság és a gyermekek, nem árt az óvatosság. Ide tartoznak a pénzügyek is.

Reshell Smith pénzügyi tervezési tanácsadó szerint nem kell ajtóstól rohanni a házba, felesleges közvetlenül előhozni a pénztémát. Elég megfigyelni jövendőbelinket, rákérdezni, hogy szokott-e irracionális vagy ösztönös módon dönteni. És nagyon sokat elárul a pénzhez való viszonyához a család, a szülők, a neveltetése. Egy másik pénzügyi tanácsadó, Erin Voisin a lottófőnyeremény régi trükkjét vetné be: adna-e belőle egy karitatív szervezetnek? Megosztaná-e a szegényekkel, vagy elverné-e bulizásra, luxusautókra? A válaszokból kiderül, hogy érdemes-e megbeszélni a következő randit, vagy pedig nem szabad tovább rápazarolni az időt.

Amikor a dolog kezd komollyá válni: hogyan állunk anyagilag?

Hogy ez mikor jön el, nehéz megmondani, hiszen vannak, akik gyorsan eljutnak a „szeretlekig”, másoknál ez hosszabb időbe telik. Amikor azonban úgy érzik, hogy valóban komolyra fordult a kapcsolatuk, meg kell ismerniük egymás anyagi helyzetét.

Erin Voisin azt tanácsolja, hogy beszéljünk anyagi sikereinkről és kudarcainkról egyaránt. Mindketten mondják el, hogy mire a legbüszkébbek, és hogy mit bánnak a legjobban anyagi téren. Ez jó kiindulópont lehet a kölcsönös anyagi helyzet felmérésében. Reshell Smith arra is felhívja a figyelmet, hogy mindenképpen tisztázni kell a legkellemetlenebb témát: kell-e egy nagyobb beruházáshoz hitelt felvenniük, és vállalják-e azt. És nem szabad eltitkolni azt sem, ha valakinek adóssága van. Minél őszintébbek vagyunk egymáshoz, annál jobban elképzelhetővé válik a közös jövő és a párkapcsolatban játszott szerepünk.

Az összeköltözéskor: „Mi az enyém, mi a tiéd és mi a kettőnké?”

Az összeköltözés általában az utolsó próbatétel egy párnak. A kedves kis mániák egy idő után elviselhetetlen rigolyákká válhatnak. És ekkor rádöbbennek, hogy mindenben osztoznak.

Ez a szakasz rengeteg kompromisszummal jár? Megőrizzük-e saját dolgainkat? Eladunk-e, kidobunk-e sok mindent, hogy helye legyen párunknak? Ha mindkettőnek van lakása, eleve mindenből kettő van. Ilyenkor érdemes eladni, azzal is több jut az esküvőre – sugallja Smith.

Voisin szerint egy közös folyó- vagy takarékszámla segíthet a közös pénz kezelésében. Így ugyanis kénytelenek együtt dönteni a költségvetésről, a félretett és az elköltendő pénzről.

Azt sem árt tisztázni: mi lesz a közös pénzzel, ha szétmegyünk? Ez persze elég kínos kérdés, de még mindig jobb előre tisztázni, mert egy szakítás után még nehezebb – mondja a szakértő.

Az eljegyzéskor: „Hogyan képzeljük el közös jövőnket?”

Egy eljegyzés nemcsak jelenidejű állapot, tudnunk kell, hogy melyek a jövendő vágyaink. Ilyenkor kell az élet nagy terveit megbeszélni, a gyermekektől a minimálisan elvárható nyugdíjig.

Voisin rendkívül fontosnak tartja, hogy ekkor kell megtervezni a pár anyagi védelmét, arra az esetre is, ha a legrosszabb bekövetkezik: hogyan biztosítjuk párunknak az anyagi biztonságot, ha már nem leszünk mellette?

Családalapításkor: „Milyen iskolába küldjük gyermekeinket?”

A gyermek már megszületése előtt eléri, hogy körülötte forogjanak dolgok. Át kell gondolni, hogy valaki otthon marad-e vele, vagy bébiszittert fogadnak. Fel kell mérni, hogy a környékükön megfelelőek az iskolák, hogy állami vagy magániskolába adjuk-e, vagy pedig iskola miatt el kell-e költöznünk. Mindezt már a baba megérkezése előtt el kell dönteni, mert az idő nagyon gyorsan rohan – magyarázza Smith, aki szerint nem kell feltétlenül takarékoskodási tervet készíteni a gyermek felsőoktatásához már az első pozitív terhességi teszt után, de azért nem haszontalan megbeszélni, hogy számíthat-e majd a szülői támogatásra, ha igen, milyen mértékben, vagy magának kell finanszírozni egyetemi tanulmányait.

Ha együtt öregszünk meg: „Hogyan segítsük családunkat öreg napjainkban és azon túl?”

Az öregkor egyik nagy kérdése, hogy miként óvják meg örökségüket, amikor már a gyerekek felnőttek, talán már unokák is vannak. Smith azt tanácsolja, hogy ilyenkor nagyon értékes segítség lehet egy profi pénzügyi szakember, aki megtervezi az utolsó évtizedek anyagi biztonságát. Ilyenkor többnyire azt kérik a pároktól, hogy készítsenek végrendeletet, egy pénzügyi tervet saját orvosi ellátásukra, és kössenek olyan biztosítást, vagy nyugdíj-takarékossági szerződést, amelynek párjuk lesz a haszonélvezője, ha egyikük elmegy. És nem árt előre tisztázni az örökléssel kapcsolatos dolgokat sem.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések