6 étkezési hiba, amit lehet, te is elkövetsz
Reggel 10:30 és a gyomrod máris hangos korgással adja tudtodra, hogy enni kéne. Már most a jól megérdemelt ebédszünetről fantáziálsz, hogy milyen sorrendben fogod végigenni az étlapot. De vigyázz! Az ebéd nagyobb szerepet játszik a napod hátralévő részében tapasztalható aktivitásodban, mint gondolnád! És még a súlyod változásában is nagy szerepe van.
1. Szinte minden nap kimész enni
Ebédszünetben általában rendelsz, gyorsétterembe mész, vagy a kollégákkal étkezel a menzán? Ezek az ételek általában magas kalóriatartalmúak, tápértékük viszont alacsony. Ezért legalább néha érdemes időt kerítened, hogy otthon főzz magadnak valamit friss alapanyagokból. Legyünk őszinték: A "nincs időm" csak egy kifogás, és abból se a legjobb. Ráadásul a házias ételek nem csak finomabbak, táplálóbbak és segítenek a fogyásban. Az otthon készült étellel pénzt is spórolhatsz.
2. Túl gyorsan eszel
Gyorsuló világ, felpörgött élet, rövid szünetek. Ezek mind arra ösztönözhetnek, hogy csak gyorsan bekapj valamit, nem is figyelve arra, hogy mit és mennyit eszel. Azonban ha nem hagysz magadnak időt, hogy nyugodtan leülj és elköltsd az ételed, csak gyorsan belapátolod ami előtted van veszélyes is lehet. Ha gyorsan eszel, akkor nagyobb eséllyel fogsz több tápanyagot bevinni, mint amennyire szükséged van, mivel egyrészt te magad se figyelsz az adagokra, másrészt a szervezetednek sincs ideje jelezni, hogy eleget ettél, ez viszont rengeteg plusz kalória bevitelt jelent. Ez olyannyira komoly, hogy egy a Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics által publikált tanulmány közvetlen összefüggést talált az evés sebessége és a BMI index közt. Ezért próbálj meg minden falatot legalább 20szor megrágni és felszabadítani legalább 30 nyugodt percet az ebédre.
3. Menet- vagy munka közben eszel
Annyi dolgot kell olyan kevés idő alatt megtenni, ezért az evés másodlagos dologgá vált. A legtutibb, ha a hulladék időt használod ki rá: utazás, vagy kisebb munkák közben. Ennél rosszabbat azonban nem is tehetnél. Ha nem kifejezetten az evésre koncentrálsz, akkor hajlamos leszel nem észrevenni, hogy jól laktál, ezáltal a szükségesnél jóval több kalóriát viszel be. Ezért utazás, vagy számítógépezés helyett próbáld közösségi eseménnyé szervezni az étkezést. Üljetek össze a kollégákkal és egyetek együtt, TV vagy számítógép helyett pedig beszélgetéssel töltsétek ki az időt.
4. Csak salátát eszel
A legjobb módja a fogyásnak, ha nem viszel be kalóriát. Ez igaz is lenne, azonban a saláta mint ebéd önmagában közel se számít kiegyensúlyozott étrendnek, és egyáltalán nem biztosítja az összes szükséges tápanyagot. Ezért akár fogyókúrázol, vagy csak szeretnél pár kilótól megszabadulni mindig figyelj arra, hogy az ebéded tartalmazza mind a három szükséges makró tápanyagot: Alapnak fogyaszthatsz zöldleveles növényeket (spenóz, saláta, káposzta stb.), ehhez adj vágott zöldségeket (répa, uborka, paprika stb. a lényeg, hogy minél színesebb legyen), és a végén fejeld meg valamilyen fehérje forrással (natúr csirkemell, sajt, tojás stb.), és nem szabad kifelejteni az összetett szénhidrátokat se, így koronázd meg az egészet quinoával, kuszkusszal vagy babbal. Az egészséges zsírokat pedig oliva olaj formájában biztosíthatod. Egy jól elkészített görögsaláta a fent említettek minden kritériumának megfelel.
5. Csak üdítőket iszol
Inkább fogyassz vizet, így biztosíthatod a folyadékbevitelt. A legtöbb üdítő cukrot tartalmaz, ami egyáltalán nem oltja a szomjat, de ráadásul még üres kalóriabevitel is. Bár egyértelmű összefüggés nincs, de sokan állítják, hogy az édesítőszerek hiába kalóriamentesek, ettől függetlenül nehezítik a fogyást. Egy biztos, a víztől hízni nem fogsz, sőtt, a megfelelő folyadékbevitel még gyorsíthatja is a fogyást. Persze most mondhatod, hogy de a sima víz olyan unalmas és egyáltalán nem megy egy ebédhez. Ebben az esetben felturbózhatod az italod citromlével, gyömbérrel vagy akár kígyóuborkával is. De remek választás lehet a kókuszvíz is.
6. Csak akkor eszel, amikor már nagyon éhes vagy
A munkába könnyű belemerülni és ilyenkor nagyon kevés dolog tud kizökkenteni belőle. A reggeli óta eltelt idő pedig csak pörög, vagy nem is volt? A lekötött figyelem, vagy az el nem költött reggeli hatása lehet, hogy csak a gyomrod hangos és folyamatos korgásából jut eszedbe, hogy enni kéne. Ekkora viszont már annyira kiéheztetted a szevezeted, hogy hajlamos lehetsz gyakorlatilag mindent, nagyon sokat és nagyon gyorsan enni. Ezzel pedig értelemszerűen sokkal több energiát viszel be mint kéne (akár többet is, mint ha az ebéd már a harmadik étkezésed lenne). Ezért sose hagyd ki a reggelit és érdemes beiktatnod egy tízórait is. A főétkezések között egy gyümölcsökkel, magvakkal kevert natur joghurt tökéletes, hogy egy kis energiához juttasd a szervezeted.
Legyen akár testépítés vagy fogyókúra, a legtöbb ezeket magas szinten űző ember egyetért abban, hogy akármi is legyen a célod, azt mindössze 20-30%-ban tudod edzéssel, mozgással támogatni, a cél elérésen 70-80%-a azonban az étkezésen múlik. Ezért fontos, hogy sokszor egyél keveset, figyelj a megfelelő adagok, tápanyagok és energia bevitelére, ezzel biztosíthatod tested számára, hogy semmilyen tápanyagból ne szenvedjen hiányt.
Ha tetszett a cikk nyomj egy like-ot és oszd meg ismerőseiddel.
0 Megjegyzések