Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Szijjártó Péter a Bloombergnek: Kétoldalú együttműködésről tárgyalunk az Egyesült Államokkal


Interjút adott a Bloombergnek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető elmondta, Magyarország tett javaslatokat az amerikai–európai vámháború elkerülésére, de ezeket Brüsszel nem fogadta meg. Megjegyezte, hogy a magas vámok indoklásában megjelent magyar korrupcióról szóló részek még a Biden-adminisztráció véleményét tükrözik, és biztos benne, hogy a következő jelentés már más lesz.

„A vámok kiegyenlítése az Egyesült Államok és az Európai Unió viszonylatában kedvező platformot jelentett volna a tárgyalásokhoz, és a jó szándék jelzése lett volna, ezért sajnálatos, hogy az Európai Unió meg sem próbálkozott ezzel” – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg televíziónak adott keddi interjúban. 

Az MTI szemléje szerint a tárcavezető kifejtette: november óta tudható volt, hogy az új amerikai elnök kifejezetten hazafias politikai és gazdasági stratégiát fog követni, és számítani lehetett arra, hogy vámokat fog bevezetni, „egyértelmű volt, hogy ez be fog következni”. 

Ebből kiindulva Magyarország azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy kezdjen tárgyalásokat Washingtonnal arról, hogyan lehetne elkerülni a vámháborút az Európai Unió és az Egyesült Államok között. 

A konkrét javaslat az volt, hogy a mindkét gazdaság számára kulcsfontosságú autóiparban egyenlítsék ki a vámokat, és az Európai Unió egyoldalúan csökkentse ezeket 10 százalékról 2,5 százalékra az Egyesült Államokból importált autóipari termékekre. Így egyenlő szintre kerültek volna, hiszen Donald Trump új rendelkezése előtt az Egyesült Államok 2,5 százalékos vámot alkalmazott az Európából érkező autóipari importra.

Sajnálatos módon a jelenlegi, kihívásokkal teli idők világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra, nem képesek az Európai Unió számára előnyös megoldásokat kidolgozni – jelentette ki Szijjártó Péter, kiemelve, hogy ez nem az első ilyen eset, mert korábban a koronavírus-járvány, a migráció és az ukrajnai háború példája is ugyanezt mutatta meg. 

Elmondta, bár a vámpolitika közösségi kompetenciába tartozik, Magyarország néhány hónapja tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal egy különleges kétoldalú együttműködésről, amelynek gazdasági elemei is vannak.

A riporter azon felvetésére, hogy – tekintettel a jelenlegi szívélyes amerikai–magyar viszonyra – nem kelt-e Budapesten csalódást az, hogy az Egyesült Államok részben a magyarországi korrupcióval indokolja az Európai Unióra kivetett vámokat, Szijjártó Péter kifejtette: álhírek keringenek a kérdéssel kapcsolatban.

Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének [USTR] éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el. 

Az előző amerikai nagykövet Budapesten nagyon ellenséges volt, gyakorlatilag politikai aktivistaként működött, lényegében a magyar ellenzék vezető alakja volt, napi szinten kommentált belpolitikai ügyeket, és folyamatosan bírálta a magyar kormányt. Az ő mondatait olvashatjuk ebben a jelentésben

– mondta a miniszter, megjegyezve: bizonyosak benne, a következő jelentés már egészen más tartalmú lesz.

(index)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések