Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Nagy Márton elárulta, meddig maradhat az árrésstop


Nagy Márton szerint az élelmiszer-infláció is akár a 4 százalékot közelítheti májusban. A nemzetgazdasági miniszter úgy véli, az árrésstop a nyár végéig fennmaradhat, a kormány a jövő héten dönt a kibővítéséről. 

Az első negyedéves GDP esetében apró emelkedésre számít a gazdasági tárca – jelentette be egy sajtótájékoztatón Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter szerint az építőipar hó/hó alapon már bővül, az iparban ez még nem látható, tehát az utóbbinál még nem érezhető, hogy elértünk a gödör aljára. Az ipar, a feldolgozóipar és az export – amely erősebb külső keresletnek van kitéve – nem igazán mozdult el az eddigi szintekről, és egyelőre a bázishatás sem segített. A német fiskális politikában történt változások hatása is csak a jövőben jelenhet meg Nagy Márton szerint.

A belső keresletet a miniszter szerint egy technikai kérdés is alakítja: tavaly a húsvét márciusban volt, idén áprilisra esett. A másik fontos kérdés az infláció, amely negatívan hatott a kiskereskedelmi forgalomra.

Áprilisban az árrésstop hatására már a kiskereskedelmi forgalom is jobb képet fest

– jelezte a miniszter.

Nyár végéig maradhat az árrésstop

Az árrésstop jövőjével és kiterjesztésével kapcsolatban Nagy Márton elmondta, a kormány május 21-i ülésén dönt az árrésstop kivezetéséről – nagy az esélye annak, hogy folytatódik –, ha hosszabbítás lesz, érdemes azt nyár végéig megtartani.

Az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási és piperecikkekre, valamint a gyermekgondozási termékekre a gazdasági kabinet a héten alakítja ki álláspontját, a kormány a jövő héten hoz döntést.

Májusban 4 százalék alá eshet az infláció

Nagy Márton szerint a kivezetéshez tartósan 5 százalék alatti élelmiszer-inflációra van szükség. Májusban beeshet ez a mutató az érintett szintre. A most látható inflációs pályáról szólva arról beszélt, hogy az áprilisi fogyasztóiár-index 4 százalékra csökkenhet, a márciusi 4,8 százalékról, az élelmiszer-infláció 5 százalékra mérséklődhet.

MÁJUSBAN AZ NGM MINISZTERE A JEGYBANKI TOLERANCIASÁV, 4 SZÁZALÉK ALATTI INFLÁCIÓVAL ÉS BŐVEN 5 SZÁZALÉK ALATTI (AKÁR 4 SZÁZALÉK KÖRÜLI) ÉLELMISZER INFLÁCIÓVAL SZÁMOL.

„Az infláció elleni küzdelem konjunkturális küzdelem is: a lépéseink a reálbérek bővítése és kereslet generálása irányába hatnak” – mondta Nagy Márton.

Az árrésstop jövőjével kapcsolatban a miniszter arról is beszélt, hogy a későbbiekben vizsgálják, milyen más beavatkozással éljenek – emlékeztetett arra, hogy Görögországban, Észak-Macedóniában és Romániában vannak hasonló, de hosszú távú szabályozások. Az extraprofitadó nem költségvetési kérdés:

tessék megnézni, hogy a bank-, az energetikai és az olajszektorban továbbra is látható az extraprofit

– reagált Hernádi Zsolt kijelentésére a miniszter. Ezt az extraprofitot vissza kell juttatni a fogyasztóknak – jelezte Nagy Márton. Az extraprofitadó és az árrésstop hasonló: az első a költségvetésen keresztül, a második közvetlenül, gyorsabban és hatékonyabban juttata vissza a túl magas profitot a fogyasztóknak.

A későbbiekben életbelépő adókedvezmények fogyasztásbővítő hatása a GDP-t 0,5 százalékát teszi ki Nagy Márton szerint – ezek júliustól, októbertől és novembertől élesednek. Így a hatás döntően az év utolsó hónapjaiban és a jövő év elején lesz érezhető.

Minden üzletet szívesen fogadnak

A vámháború hatásaival kapcsolatban Nagy Márton azt mondta, óvatos az értékeléssel, a folyamatosan változó hírek nagyfokú bizonytalanságot okoznak. Ami nekünk pozitív lehet: a Bosch és a Mercedes az olcsóbb termelést biztosító magyarországi gyárának kapacitásbővülését tervezi, de kellemetlen hatások érinthetik a magyar gazdaságot.

„Folyamatosan nézzük a direkt és indirekt kitettséget” – mondta a miniszter, hozzátéve, a tőlünk az Egyesült Államokba exportáló cégek 90 százaléka koreai, japán vagy német, ezen belül 60 százalék autóipar és akkumulátorgyártás részaránya. A legnagyobb magyarországi kiszállító Nagy Márton szerint a Samsung. A direkt Amerika-kitettség évi 6,5, indirekt kitettség 11 milliárd dollárra tehető a miniszter szerint.

Arra a kérdésre, hogy Donald Trump fia a régiós országoktól azt kérte, hogy a keleti beruházások helyett helyezzék előtérbe az amerikai partnereket, a miniszter elmondta,

MAGYARORSZÁG NYITOTT LENNE BÁRMILYEN MEGOLDÁSRA, AMELY BERUHÁZÁSOKAT HOZNA HAZÁNKBA, ÁM EZ EGYELŐRE NEM ERŐS AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK FELŐL, MIKÖZBEN A KELETI PARTNEREK ERŐS BERUHÁZÁSI POTENCIÁLLAL VANNAK JELEN.

„Olyan kérdésekben kell lépni, mint a kettős adóztatás megoldása. Megértjük az amerikai kormányzat indokait, de nekünk az a legfontosabb, hogy jöjjenek a befektetések, fejlődjön a magyar gazdaság” – jelezte a miniszter.

Ilyen keleti érdeklődés van Nagy Márton szerint a Dunaferrel kapcsolatban is. A miniszter elmondta, egy európai vasművel rendelkező pályázó és egy ázsiai acélkereskedelmi cég számít potenciálisan erős pályázónak. Az érdeklődés fő iránya a hengermű, a másik két elem, a kohó és a kokszoló iránti érdeklődéshez sokkal komolyabb tőkeerő kell, így itt kevesebb az esély a megoldásra, de terítéken van ezek értékesítése is. Az egyik pályázó kérésére a pályázatok kiírása nagyjából két héttel csúszik, de május végére döntés várható.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések