Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Mégsem indít körözést az Interpol a Magyarországon menedékjogot kapott lengyel politikus ellen


Az Interpol nemzetközi rendőri együttműködési szervezet elutasította a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski, volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) képviselőjének körözését − közölte kedden Anna Adamiak, a lengyel főügyész szóvivője.


Az Interpol titkársága úgy döntött, hogy nem lépteti életbe Marcin Romanowski ellen a körözést − mondta el Anna Adamiak a PAP lengyel hírügynökségnek. Hozzátette: az Interpol a titoktartás elvére hivatkozva nem ismertette a döntés indoklását.

Marcin Romanowski decemberben kapott politikai menedékjogot Magyarországon, amit Gulyás Gergely közölt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor hozzátette, hogy Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van.

Mivel a lengyel politikus Magyarországon tartózkodik, ezért az ő kihallgatását is kérhetik a lengyel hatóságok, azonban ezt a magyar fél megtagadhatja a politikai menedékjogra hivatkozva, hiszen emiatt nem tartóztatták le, hiába adtak ki rá európai elfogatóparancsot.

Marcin Romanowskit a lengyel Igazságügyi Minisztérium keretében működő Igazságosság Alap pénzének hűtlen kezelésével gyanúsították meg, ezt követően jött Magyarországra, és részesült védelemben, amit a lengyel külügyminiszter barátságtalan lépésként értékelt. A PiS politikusai és maga Romanowski jogtalannak tartják az ellene folytatott hatósági eljárást.

Decemberben emiatt az Interpol vörös listájára akarta tetetni a lengyel ügyészség, de a nemzetközi rendőrség nem kíván politikai indíttatású ügybe beavatkozni. Ugyanakkor Adam Bodnar igazságügyi miniszter kijelentette, hogy nem reménytelen elődjének kiadatása. A lengyel szaktárca közleményben fejezte ki tiltakozását az ügy miatt, szerintük Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait és európai uniós jogot sértett.

Az ügyből később diplomáciai vihar kerekedett, mert Lengyelország az Európai Unió bíróságához fordult Magyarországgal szemben, és hazarendelte budapesti nagykövetét, emellett diplomáciai bojkott alá helyezte a varsói magyar nagykövetet. Eközben Marcin Romanowski öt feltételt szabott, amelyek teljesülése esetén hajlandó visszatérni Lengyelországba, és bíróság elé állni.

Márciusban a Belügyminisztérium vezetője, Adam Bodnar főügyész úgy értékelte, hogy Magyarország akadályoztatva van a parancs végrehajtásában. Ezért – tette hozzá akkor – Lengyelország uniós szinten minden jogi és politikai eszközt be fog vetni. Közölte, hogy felkérte Michael Schmidtet, járjon közben az ügyben.

Az ügyészség eredetileg 11 vádpontot írt össze Marcin Romanowski ellen. Ezért az ügyészség újabb kérelmet nyújtott be a lengyel belügyminisztérium volt helyettes vezetője mentelmi jogának felfüggesztésére. Erre azért volt szükség, mert az ügyészség további nyolc vádpontot kíván felhozni ellene. Ennek eredményeként még februárban a szejm megszüntette Romanowski mentelmi jogát.

Március közepén a magyar parlament az uniós tagállamokkal való büntetőjogi együttműködésre vonatkozó módosításokat terjesztett be. A parlament új jogszabályt fogadott el a volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes átadástól való megóvása érdekében. Az új jogszabály lehetőséget ad a legfőbb ügyésznek, hogy fellebbezzen egy esetleges bírósági döntés ellen, amivel Marcin Romanowskit átadnák a lengyel félnek.

A Kúria ugyanakkor felülbírálhatja a korábbi bírósági döntést egy Lengyelországban körözött politikus átadásáról.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések