Nézőpont-kutatás: Nincs olyan társadalmi csoport, amelyben ne lenne legalább abszolút többségben Ukrajna felvételének elutasítottsága
A magyarok több mint kétharmada ellenzi, a Tisza-szavazók többsége viszont támogatja, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. Kiemelték: minden demográfiai csoportban egyértelmű többsége van az ukrán EU-tagságot elutasító álláspontnak.
A Nézőpont Intézet a közvélemény-kutatásában ezért arra volt kíváncsi, vajon a választók támogatják-e, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba. A kutatás egyértelmű eredményt hozott.
A választók 67 százaléka nem támogatná, és mindössze 27 százaléknyian pártolnák Ukrajna EU-tagságát.
A kutatás nem talált olyan társadalmi csoportot, amelyben ne lenne legalább abszolút többségben Ukrajna felvételének elutasítottsága, sőt a felsőfokú végzettségűek körét leszámítva (54 százalékuk elutasító), kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül hatvan százalék feletti azon választók aránya, akik nem támogatják az ukrán csatlakozást az unióhoz.
A politikai megosztottság viszont egészen más eredményt hozott.
Míg a kormánypártiak körében messze átlag feletti (88 százalék) arányban vannak azok, akik nem tartják támogathatónak Ukrajna uniós integrációját, addig a Tisza-szavazók fele (51 százalék) pártolná Ukrajna felvételét az Európai Unióba.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor március 15-én meghirdette 12 pontját, melyben Ukrajna uniós csatlakozása is megemlítette: „Uniót, de Ukrajna nélkül.” Emlékezetes, március 6-án rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben, amelynek középpontjában Ukrajna uniós csatlakozása és Európa védelmi stratégiája állt. Orbán Viktor a tanácskozás után kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban,
szerinte a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokkal járna Magyarország számára mind politikai, mind gazdasági szempontból.
A kormány ezért úgy döntött, véleménynyilvánító szavazást indít Ukrajna uniós csatlakozásáról. A választópolgároknak egy szavazólapot postáznak. A kormány tervei szerint április 5. és 10. között kezdődik a kézbesítés, és május 20-ig mindenki meg is kapja a szavazólapot.
A szavazólapon egyetlen kérdés fog szerepelni: Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen? Igen vagy nem?
Szavazni ugyanúgy lehet, ahogy egy országgyűlési választáson, az igen vagy a nem válasz fölötti körbe írt X-szel. A szavazólap biztonsági papíron lesz, nem fénymásolható, nem sokszorosítható. A szavazólapot ingyenes válaszborítékban lehet visszaküldeni a kormánynak. A szavazatokat közjegyző jelenlétében összesítik majd.
(MNO)
0 Megjegyzések