A választáson indulástól eltiltás azonnal életbe lép. A francia Nemzeti Tömörülés 9 volt EP-képviselőjét sikkasztásban találták bűnösnek, mert az EP-munkára biztosított forrásokból fizették a pártalkalmazottakat.
Négy év börtönre ítélte a bíróság Marine Le Pent, amelyből kettőt végre kell hajtani, illetve öt évig nem indulhat választásokon, amibe a következő elnökválasztás is beleesik.
Az utóbbi döntés ideiglenes végrehajtását engedélyezte a bíróság, vagyis arra nem bír halasztó hatállyal a fellebbezés. A politikus az előzetes végrehajtásról szóló döntés kihirdetése után azonnal elhagyta a tárgyalótermet, meg sem várva a pontos büntetés kiszabását.
A többi vádlott alacsonyabb büntetési tételeket kapott a jellemzően felfüggesztett szabadságvesztés és a pénzbírság tekintetében is.
A Nemzeti Tömörülésnek, mint pártnak kétmillió euró pénzbüntetést kell fizetnie. Az ítélet könnyen azt jelentheti, hogy nem Le Pen, hanem a párt elképesztően fiatal elnöke, Jordan Bardella indul az elnökválasztáson.
A bíróság mind a 9 európai parlamenti képviselőt elítélte, de bűnösek azok az asszisztensek is, akik európai parlamenti asszisztensként kaptak fizetést, de a párt alkalmazottaiként dolgoztak, őket a "lopott javak elrejtéséért" ítélte el a bíróság. A fiktív szerződésekkel a kár 2,9 millió euróra rúg.
A fő kérdés az volt, hogy mennyi időre tiltja el a közügyektől Le Pent a bíróság, illetve elrendeli-e az ideiglenes végrehajtást. Ha a büntetés nem terjed ki a 2027-es elnökválasztásig, akkor tulajdonképpen semmi sem változik, mert a francia szabályok szerint a már megszerzett nemzetgyűlési mandátumot nem érinti a szankció.
Ha kiterjed 2027-ig, de az ideiglenes végrehajtást nem rendeli el a bíróság, akkor amíg a fellebbezést el nem bírálják, a büntetés nem lép hatályba, így megint csak indulhat Le Pen 2027-ben. Viszont ha a büntetés kiterjed 2027-ig és lesz ideiglenes végrehajtás, az azt jelenti, hogy Le Pen nem indulhat.
Marine Le Pen-t és 24 társát azzal vádolták, hogy az Európai Parlamenttől 3 millió eurót sikkasztottak el egy bonyolult rendszer segítségével, aminek a lényege az volt, hogy az EP-munkára kapott járandóságból a pártot építették. A vád szerint számtalan pártalkalmazottat EP-asszisztensként fizettek, miközben ezek az emberek gyakran nem is találkoztak azzal az EP-képviselővel, akinek papíron az asszisztensei voltak.
A novemberben lezárult perben Le Pen és vádlott-társai tagadták, hogy bármi rosszat tettek volna. Az ügyész Le Penre akár tíz év börtönt és 300 000 euró pénzbírságot kért, valamint, hogy azonnali hatállyal, öt évre tiltsák el a közhivatalok betöltésétől, ha bűnösnek találják. Ez azt jelentené, hogy nem indulhat 2027-ben az elnökválasztáson, amelynek jelenleg legnagyobb esélyese. Le Pen ezt a forgatókönyvet "politikai halálos ítéletnek" nevezte.
Visszautasította azokat a vádakat, hogy ő állt egy "rendszer" élén, amelynek célja az uniós parlamenti pénzek elszipkázása volt pártja javára, és ehelyett azzal érvelt, hogy elfogadható volt, hogy a parlamenti asszisztensek munkáját pártja törvényhozóinak igényeihez igazította.
A meghallgatásokból kiderült, hogy a pénz egy részét Le Pen testőrének, valamint személyes asszisztensének fizetésére fordították.
A bevándorlásellenes, EU-szkeptikus Nemzeti Tömörülést (Rassemblement National, RN) vezető Le Pen 2017-ben és 2022-ben is a második körbe jutott a francia elnökválasztáson Emmanuel Macron mellett, a második alakalommal már a szavazatok több mint 41%-át szerezte meg. Az RN jelenleg a francia Nemzetgyűlés legtöbb képviselővel rendelkező pártja.
0 Megjegyzések