Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Eurómilliárdokkal támogatja az EU az új szír rezsimet


Több mint 2300 milliárd forintnyi, nagyrészt vissza nem térítendő forrást kínál partnereivel együtt az Európai Unió a terrorista múltú új szír vezetésnek, de egyáltalán nem biztos, hogy ez a nagyszabású segély és a politikai nyitás Szíria stabilitását és békéjét fogja elősegíteni. Ha a kockázatos lépés sikerül, Szíria elindulhat a talpra állás útján, ám ha kudarcot vall, az EU egy erőszakos hatalom megszilárdulásához járul hozzá. 

Az Európai Unió és partnerei összesen 5,8 milliárd eurót ajánlottak fel Szíria újjáépítésére és a környező térség stabilizálására. A korábbi brüsszeli adományozói konferencián – melyen Szíria új külügyminisztere is részt vett – olyan ígéretek hangzottak el, amelyek a polgárháború hosszú évei után most a gazdasági talpra állás lehetőségével kecsegtetnek.

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője szerint a felajánlások kritikus időszakban érkeznek, a szíriai népnek minden esélye megvan arra, hogy kezébe vegye a sorsát.

Az uniós illetékesek arra számítanak, hogy ha Szíria biztonságosabbá válik, akkor szírek milliói önként fognak hazatérni.


Polgárháborús állapotok tömeggyilkosságokkal

Noha Brüsszelben történelminek nevezték a diplomáciai kapcsolat hivatalos felvételét az Ahmed es-Saraa által vezetett új szíriai kormánnyal, az EU vezető politikusai nem lehetnek nyugodtak. A négy hónappal ezelőtt hatalomra került szír vezetés több tagja korábban az al-Kaidával szövetséges fegyveres csoportokban tevékenykedett, élükön Ahmed es-Saraa szíriai elnökkel, aki korábban az an-Núszra Front nevű terrorszervezet első számú vezetője, emírje volt.

A helyzetet tovább rontja, hogy az elmúlt hetekben brutális leszámolások sora zajlott le az ország északnyugati részén, ahol legalább 1500, főként az alavita kisebbséghez tartozó civil vesztette életét a kormányhoz hű milíciák kegyetlenkedései során. Ezek a véres összecsapások azért az alavita és síita kisebbségek ellen irányultak, mert Bassár el-Aszad volt elnök uralma alatt többnyire ők adták a rendszer törzsbázisát.

Az új szír rezsim elsődlegesen azzal védekezik, hogy a hadműveletek a még meglévő, volt rezsimhez hű csoportok felszámolását célozták – emberi jogi szervezetek azonban erőteljes túlkapásokról, súlyos jogsértésekről és tömeggyilkosságokról számoltak be.

Bot és répa taktika

Az EU vezetése a felajánlott milliárdok kifizetésével igyekszik rávenni az új szír vezetést, hogy garantálja Szíriában a belpolitikai stabilitást, a kisebbségi jogok tiszteletben tartását és a mielőbbi demokratikus választások megtartását.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen arra figyelmeztetett, hogy Európa már így is jelentős mértékben enyhített a korábbi szankciókon, és hajlandó további befektetéseket is ösztönözni, amíg az előrehaladás folytatódik.

Ez azonban nem egyszerű feladat, hiszen a decemberben megbuktatott rendszer maradványai és az új kormányon belüli radikális erők egyaránt nehezítik a békés átmenetet. Helyi jelentések szerint továbbra sem szűnt meg teljesen a fegyveres erőszak, és kisebbségi csoportok tagjai, köztük a keresztények és a drúzok attól tartanak, hogy az újabb megtorló akcióknak áldozatul eshetnek.

Nagyot kockáztat az EU

2011 óta az Európai Bizottság és az EU és tagállamai mintegy 37 milliárd eurót fordítottak a szíriai humanitárius válság kezelésére. Kérdés, hogy az új szíriai vezetés a külföldi segélyekért cserébe valóban hajlandó-e érdemi jogi és politikai reformokra. A kormányfő, Ahmed es-Saraa azzal igyekszik megnyugtatni a nemzetközi közösséget, hogy célja a béketeremtés és a gazdaság újjáépítése, miközben visszautasítja azt a vádat, hogy nem tartaná tiszteletben a kisebbségeket vagy a demokratikus elveket.

Hogy mindez csak egy csel része-e, azt az elkövetkezendő hetek és hónapok fogják megmutatni.

Valószínűtlennek tűnik, hogy a javarészt az egykori terrorszervezetből verbuvált szír vezetés zökkenőmentesen szakítani tud erőszakos múltjával, az EU vezetése eurómilliárdokat nem sajnálva mégis erre fogad.

Ha a kockázatos vállalás működni fog, akkor Szíria végre újra békés országgá válhat, azonban ha elbukik, akkor az EU egy újabb kegyetlen elnyomó rendszer születésénél vállalta a bába szerepét.

(Hirado.hu)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések