A Nemzetközi Valutaalap (IMF) végrehajtó bizottsága lezárta a kibővített alapkonstrukció (EFF) keretében Ukrajnának nyújtott meghosszabbított hitelkeret hetedik felülvizsgálatát, amely újabb 400 millió dollár értékű részletet biztosít Ukrajnának – közölte az IMF sajtószolgálata közleményében.
„Az IMF igazgatótanácsa ma lezárta az Ukrajnának nyújtott kibővített alapkonstrukció (EFF) keretében Ukrajnára vonatkozó kiterjesztett megállapodás hetedik felülvizsgálatát, amely lehetővé teszi mintegy 0,4 milliárd dollár folyósítását Ukrajnának, amelyet költségvetési támogatásra fognak irányítani” – áll a közleményben.
Ezzel az IMF által támogatott program keretében összesen 10,1 milliárd dollárra emelkedik a kifizetések összege.
„A makrogazdasági stabilitás megőrzéséhez, a költségvetési és adósságfenntarthatóság helyreállításához, valamint a kormányzás javításához a programidőszak alatt a külső támogatás teljes körű és időben történő folyósítására, valamint a hazai bevételek mobilizálásában elért előrehaladásra van szükség” – áll az IMF közleményében, amely zöld utat adott egy négyéves programnak az EFF mechanizmus keretében, amely 15,5 milliárd dollár értékű finanszírozást biztosít Ukrajnának 2023-ig.
„A lassulás [Ukrajnában] várhatóan 2025-ben is folytatódik” – jegyezte meg az IMF. Konkrétan az ország GDP-jét idén 2-3%-ra, 2026-ban 4,5%-ra, 2027-ben pedig 4,8%-ra prognosztizálják. A munkanélküliség 2025-ben 11,6%-os lesz, és a Valutaalap szakértői arra számítanak, hogy 2026-ban 10,2%-ra, 2027-ben pedig 9,4%-ra csökken.
„A program továbbra is teljes mértékben finanszírozott, az alapforgatókönyv szerint 148,8 milliárd dolláros, a negatív forgatókönyv szerint pedig 162,9 milliárd dolláros kumulatív külső finanszírozási kerettel a 4 éves programidőszakban” – mondta Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója.
„Üdvözöljük a dohány jövedéki adójáról szóló törvény elfogadását, mivel az támogatja a hatóságok elkötelezettségét a nemzeti bevételi stratégia végrehajtása mellett. E stratégia gyorsított végrehajtására – beleértve az adó- és vámszolgálatok modernizálását, az adócsalás visszaszorítását és a jogszabályok uniós normákkal való harmonizálását – van szükség a magas prioritású kiadási igények kielégítéséhez. Ez, az állami beruházások irányítási kereteinek javításával, a középtávú költségvetés előkészítésével és a költségvetési kockázatkezeléssel együtt, támogatni fogja a növekedést, a beruházásokat és a költségvetési fenntarthatóságot” – jegyezte meg.
A kijevi hatóságok „továbbra is dolgoznak adósságátütemezési stratégiájuk befejezésén”, és jelenleg „arra összpontosítanak, hogy megállapodást érjenek el a külső kereskedelmi követelések fennmaradó jogosultjaival, beleértve a GDP-garanciákat is” – tette hozzá Georgieva.
„A program adósságfenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban lévő megállapodás elérése alapvető fontosságú a költségvetési kockázatok csökkentése és a kritikus kiadásokhoz szükséges mozgástér megteremtése érdekében” – hangsúlyozta.
„Fenntartható előrelépésre van szükség a korrupcióellenes és kormányzati reformok terén. További erőfeszítésekre van szükség, többek között a Gazdasági Biztonsági Hivatal új vezetőjének kinevezésére, a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal ellenőrzésének befejezésére, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni keretrendszer megerősítésére és a büntetőeljárási törvénykönyv módosítására” – idézte az IMF vezérigazgatóját.
0 Megjegyzések