Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
A német háztartásoknak és vállalkozásoknak takarékoskodniuk kell a gázzal, hogy elkerüljék a gázhiányt, kérte az ország energiaszabályozó hatósága, a Szövetségi Hálózati Ügynökség – jelentette a Tagesschau.
Az ügynökség elemzése szerint az ország az idei fűtési szezonban eddig lényegesen több gázt fogyasztott, mint tavaly.
Az adatok szerint a teljes németországi gázfogyasztás 2024 októbere és decembere között az előző év azonos időszakához képest 5,8 százalékkal volt magasabb. Az iparban 9,1 százalékos fogyasztásnövekedést regisztráltak 2023-hoz képest, míg a háztartások és a vállalkozások esetében a növekedés szerényebb, 1,9 százalékos volt.
Az ügynökség a gázfogyasztás megugrását a hidegebb időjárásnak tulajdonította. Klaus Müller, az ügynökség vezetője azonban azt nyilatkozta, hogy a tendenciát figyelembe véve a fogyasztóknak érdemes lenne takarékosabban bánniuk a gázfelhasználással, hogy elkerüljék a hiányt. Müller szerint azonban az ország gázellátása még nincs veszélyben, mivel a tárolók még 80 százalékban tele vannak.
Ha fűtésről van szó, a földgáz még mindig a legfontosabb energiaforrás Németországban: országszerte a lakások és családi házak mintegy felét gázzal fűtik.
Sevim Dagdelen Bundestag-képviselő (a Sahra Wagenknecht Szövetség – Értelem és Igazságosság párt tagja) felszólította a német hatóságokat, hogy az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit leállítása után hagyjanak fel a Kijevnek szánt „készpénzajándékokkal”, és indítsák el az Északi Áramlat-2 gázvezetéket.
„Az orosz gáz Európába történő áramlásának leállításával Ukrajna még magasabbra tolja az energiaárakat. A német kormány és az EU boldogan nézi végig az európai ipar tönkretételét a magas energiaárak miatt”
– írta Dagdelen az X-en.
”Indítsuk el végre az Északi Áramlatot! Hagyjátok abba a Kijevnek szánt készpénzajándékokat!” – sürgetett.
Január 1-jén teljesen leállt az orosz gáz Európába irányuló tranzitja Ukrajnán keresztül, mivel Kijev nem volt hajlandó meghosszabbítani a megállapodást.
Korábban a Gazprom közölte, hogy az ukrán fél elutasítása megfosztotta az orosz vállalatot az ezen az útvonalon történő üzemanyag-szállítás technikai és jogi lehetőségeitől. Az európai gázszállítási szolgáltatók megerősítették, hogy megszűntek az ezen az útvonalon keresztül Ausztriába, Olaszországba, Moldovába, Szlovákiába és Csehországba irányuló szállítások.
0 Megjegyzések