Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

🔥 "Csurka István hivatása, vallása a magyarság sorsa volt" - felavatták a MIÉP néhai elnökének szobrát Lakitelken

Csurka István hivatása, vallása a magyarság sorsa volt, Ă©s csak ez Ă©rdekelte, ez fűtötte – hangsĂşlyozta a Terror Háza MĂşzeum fĹ‘igazgatĂłja szombaton Lakitelken.

Schmidt Mária Csurka István író, politikus szobrának avatóünnepségén a lakitelki Hungarikum Ligetben azt mondta:

Csurka István a magyar rendszerváltozás meghatározó alakja, a magyarság ügyének, megmaradásának harcosa volt.

Kiemelt szerepet játszott a „kiĂ©gett Ă©s elbizonytalanodott kommunista diktatĂşra válságának elmĂ©lyĂ­tĂ©sĂ©ben”, cselekvĹ‘ szerepet játszott a megbuktatásában Ă©s a kiĂ©pĂĽlĹ‘ Ăşj Magyarország megszĂĽletĂ©sĂ©ben – tette hozzá.

A fĹ‘igazgatĂł Ăşgy vĂ©li, Csurka politikuskĂ©nt Ă©s Ă­rĂłkĂ©nt is egyaránt azĂ©rt kĂĽzdött, hogy „a magyarok felemeljĂ©k a fejĂĽket, öntudatra Ă©bredjenek Ă©s kiegyenesĂ­tsĂ©k a gerincĂĽket”. Kiemelte: a magyarok önĂ©rdekalapĂş politizálásának a szĂłszĂłlĂłja volt, ezĂ©rt kikiáltották a demokrácia ellensĂ©gĂ©nek.

Elmondta, azok vádolták Ă©s illettĂ©k ezzel, akik „a kommunista rendszer bukása után sem keltek fel a hĂşsos fazekak mellĹ‘l Ă©s akik a kommunista diktatĂşra működtetĹ‘i Ă©s haszonĂ©lvezĹ‘i voltak”, de mint mondta, Csurka ismerte, sĹ‘t kiismerte Ĺ‘ket.


„Amint Csurka a magyar nemzeti politizálás központi alakjává magasodott, szĂ©lsĹ‘sĂ©ges, radikális, jobboldali, fasiszta, sĹ‘t náci, de fĹ‘leg antiszemita Ă©s persze Nyugat- Ă©s Amerika-ellenessĂ© vált, s Ă­gy minden állĂ­tása, Ă©rve Ă©rvĂ©nyĂ©t vesztette”, nem játszották többĂ© a darabjait, kiĂ­rták a magyar drámairodalombĂłl – fűzte hozzá a törtĂ©nĂ©sz.

Schmidt Mária szerint Csurka István leplezte le előszőr a Soros-hálózatot, tárta fel gyökereit,

mutatta be cĂ©ljait Ă©s hĂ­vta fel a figyelmet arra az „eminens veszĂ©lyre, amit ez a pĂ©nzosztĂł szervezet a szuverenitásunkra gyakorolt”, amiĂ©rt rágalmazták, támadták Ă©s meg akarták fĂ©lemlĂ­teni.

A fĹ‘igazgatĂł szĂłlt arrĂłl is, hogy Csurka Ă­rásai, megszĂłlalásai „kellemetlen figyelmeztetĂ©sek voltak”, a realitással szembesĂ­tette a magyarokat, Ă©s „diagnĂłzisaiban szinte soha nem tĂ©vedett”, majdnem mindenben igaza volt, csak rossz volt az idĹ‘zĂ­tĂ©s. Hozzátette, nem neki „akartunk hinni, hanem a vágyainknak”. Kiemelte: Csurkának a magyarság sorsa volt az elsĹ‘, Ă©s Ĺ‘ a magyarság jövĹ‘jĂ©Ă©rt aggĂłdott, ellenfelei pedig azĂ©rt, hogy ne leplezĹ‘djön le „foltos mĂşltjuk”.

Schmidt Mára Ăşgy vĂ©li, Csurka Istvánt azĂ©rt azonosĂ­tották antiszemitakĂ©nt, mert az „nagyon is kapĂłra jött” Magyarországon azoknak a zsidĂł származásĂş kommunistáknak, akik a viselt dolgaikat firtatĂł minden kĂ©rdĂ©st egybĹ‘l antiszemita megnyilvánulásnak bĂ©lyegeztek, hogy ezzel „Ăşsszák meg az elszámoltatásukat”.

Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő (Fidesz) köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy Csurka István a korát megelőző látnok volt. Mint mondta, lehet, hogy nem volt igaza a maga idejében, de hogy később sok mindenben igaza lett, azt az egykori ellenfelei sem tagadhatják.

Ha szemĂ©lye vitákat is generált a mĂşltban, Ă©letművĂ©nek egyes elemei vitathatatlanul a magyar irodalomtörtĂ©net Ă©s a magyar törtĂ©nelem elĹ‘remutatĂł, megkerĂĽlhetetlen rĂ©szĂ©t kĂ©pezik manapság – tette hozzá, majd kiemelte: Csurka István a magyar nemzet igaz ĂĽgyĂ©nek „golyĂłfogĂłja” volt.

BĂ­rĂł Zoltán irodalomtörtĂ©nĂ©sz, a Magyar Demokrata FĂłrum (MDF) alapĂ­tĂł elnöke Ăşgy fogalmazott, törekedni kell arra, hogy Csurka István Ă©letműve „közkinccsĂ© váljon”. Egyik utolsĂł drámájárĂłl, a Hatodik koporsĂł cĂ­mű művĂ©rĹ‘l azt mondta: ezzel a drámával Csurka István a magyar törtĂ©nelem, a magyar Ă©let egyik tragikus groteszkjĂ©t teremtette meg.

Lezsák Sándor, az OrszággyűlĂ©s fideszes alelnöke, a NĂ©pfĹ‘iskola AlapĂ­tvány kuratĂłriumának elnöke ismertette: a Hungarikum Ligetben három pantheon van, Ă©s Csurka István szobra a nemzeti pantheonba kerĂĽlt. IdĂ©zte Csurka István egyik hĂ­res mondatát, miszerint „golyĂłfogĂłnak mĂ©g jĂł leszek”, majd hozzátette: a rendszerváltáskor kellett az az erĹ‘, ami Csurkában volt.

A bronzszobrot Lantos Györgyi szobrászművész készítette és Kókai Géza, Lakitelek lelkipásztora áldotta meg.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések