Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Lavrov az amerikai-orosz kapcsolatok választások utáni kilátásairól nyilatkozott


Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok továbbra is „ellenfélként” vagy még rosszabbként tekint Oroszországra, függetlenül attól, hogy ki nyeri a november 5-i elnökválasztást. Kevesebb mint három héttel a voksolás előtt Donald Trump volt elnök és Kamala Harris alelnök fej-fej mellett haladnak a közvélemény-kutatások szerint.

„A választások eredményétől függetlenül az USA számára mi [Oroszország], ha nem is ellenség, de mindenképpen ellenfél maradunk. Mindenesetre versenytárs” – mondta Lavrov az Argumenti i Fakti című orosz lapnak adott interjúban.

A hónap elején a diplomata a Newsweeknek nyilatkozva a témáról azt mondta, hogy a közelgő szavazás eredménye „nem számít” Moszkva számára, mivel a demokraták és a republikánusok „konszenzusra jutottak Oroszország elleni fellépésről”.

„Abban az esetben, ha az Egyesült Államokban politikai változások történnek és új javaslatok érkeznek hozzánk, készek leszünk megfontolni azokat, és eldönteni, hogy megfelelnek-e az érdekeinknek”

– mondta az amerikai hetilapnak.

„Összességében az lenne a természetes, ha a Fehér Házban lakók, függetlenül attól, hogy kik ők, inkább a hazai ügyeikkel törődnének, minthogy az amerikai partoktól több tízezer kilométerre lévő kalandok után kutassanak. Biztos vagyok benne, hogy az amerikai választók is így gondolkodnak”.

A két hatalom közötti kapcsolatok évek óta romlanak, de a mélyrepülésbe azután kerültek, hogy 2022 februárjában aktív ellenségeskedés tört ki Moszkva és Kijev között. Az Egyesült Államok és szövetségesei támogatták Ukrajnát, több tízmilliárd dolláros katonai segélyt nyújtva neki, és szankciók egész sorával sújtották Oroszországot.

Moszkva szerint Washington „de facto részesévé vált a konfliktusnak”.

A múlt hónapban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy a két állam viszonya Joe Biden elnöksége alatt „repedezési ponthoz” érkezett, mivel az Egyesült Államok nyíltan ellenséges álláspontot tanúsít Oroszországgal szemben.

„A kétoldalú kapcsolatok most valószínűleg történelmi mélyponton vannak, és nem látszik kilátás arra, hogy növekedési pályára lépjenek” – mondta.

A közelgő amerikai választásokat kommentálva Peszkov akkor azt mondta, hogy „a demokraták kiszámíthatóbbak” az Oroszországgal szembeni amerikai politika folytatása, valamint az uniós országokra gyakorolt nyomásgyakorlásuk és „további politikai és gazdasági rabszolgasorba taszításuk” szempontjából.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések