Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Egy új kutatás szerint több száz millió éve a Földnek is lehetett gyűrűrendszere


Különleges felfedezés mutatott rá erre a lehetőségre, ami a bolygó éghajlatát is döntően befolyásolhatta. 

Egy új kutatás teljesen felforgathatja azt a teóriát, amit bolygónk ősi múltjáról feltételeztek, egyben arra is rávilágított, hogy a Föld körül 466 millió évvel ezelőtt egy gyűrűrendszer alakulhatott ki, ami az éghajlatot és az evolúció menetét is befolyásolhatta.

Az említett időszakban, az ordovícium idején – amely nem mellesleg több jelentős kihalási eseménnyel is járt – számos becsapódási krátert detektáltak az Egyenlítő közelében, ami különös, hiszen akkoriban a szárazföld 70 százaléka ezen a területen kívül esett – írja az IFL Science.

A becsapódások eloszlását vizsgálva Andy Tomkins professzor – a Monash Egyetem Föld, Légkör és Környezet Tanszékéről – és munkatársai arra jutottak, hogy a különös becsapódási mintázatot egy a bolygót körülvevő törmelékgyűrű okozhatta, amit a Föld közelében darabjaira tört aszteroida alakíthatott ki.

„Évmilliók során az ebből a gyűrűből származó anyag fokozatosan a Földre hullott, létrehozva a geológiai feljegyzésekben megfigyelhető meteoritbecsapódások kiugró számát” – magyarázta Tomkins professzor, aki szerint az ebből az időszakból származó üledékes kőzetekben rendkívüli mennyiségű meteorittörmeléket találtak.

„Ami még érdekesebbé teszi ezt a felfedezést, az egy ilyen gyűrűrendszer lehetséges éghajlati vonatkozásai” – tette hozzá Tomkins, aki szerint mindez befolyásolhatta a globális hőmérsékletet, jelentős hatást gyakorolva az élővilágra.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések