A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Veszteséges évet zárt a Transparency International Magyarország


Az alapítvány egyike azon civil szervezeteknek, amelyek az uniós pénzek visszatartásán munkálkodnak.

Nehéz napokat él a Transparency International Magyarország, amelynek vezetője, Ligeti Miklós számos nehezen magyarázható hibát vétett a Tranzit Fesztiválon egy vitában.

Úgy tűnik, hiába kaptak tavaly 35 millió forintot Soros György alapítványától, pénzügyileg sem zártak sikeres időszakot.  A Soros-hálózathoz tartozó Transparency International (TI) 2023-es korrupciós jelentésében Magyarországot az EU utolsó helyére sorolta. A rangsor hitelességét megkérdőjelezi, hogy a Tranzit Fesztiválon rendezett vitában a Transparency International jogi igazgatója nem volt tisztában azzal, hogy hogyan készül az általuk készített korrupció érzékelési index. Ez utóbbi pedig több esetben a Magyarországgal szembeni jogi eljárások és az uniós pénzek visszatartásának is alapját adta.

A Transparency International Magyarország Alapítvány egyike azon civil szervezeteknek, amelyek az uniós pénzek visszatartásán munkálkodnak, természetesen döntően külföldi finanszírozásból.

Részben brüsszeli pénzből azért küzdenek, hogy a magyarok ne kapják meg a nekik jogosan járó forrásokat.

A május végén feltöltött beszámolójuk szerint 2023-ban 84,4 millió forint támogatás érkezett hozzájuk az EU költségvetéséből vagy más államtól, nemzetközi szervezettől, ami kétmillió forinttal több az előző évinél. Az SZJA-felajánlások mértékét tekintve is apró növekedést mutathatnak fel, hiszen a korábbi 4,3 millió forint helyett már közel 5,5 millió forint bevételük származik ezekből.

A TI Magyarország 2023-as közhasznú tevékenységének finanszírozói között szerepel a Soros által alapított Open Society Foundations, amely 2023-ban 100 000 dollárt, azaz körülbelül 35 millió forint támogatást adott a szervezetnek.

A támogatók között megtalálhatjuk még a holland, francia, brit és svéd Nagykövetséget, a German Marshall Fund-ot, a Sigrid Rausing Trust-ot, a VI. kerületi önkormányzatot, és az Európai Bizottságot, amely több programon keresztül is finanszírozza a TI működését. A Transparency 2023-ban is átadta a Soma-díjat, amelyet a szintén Soroshoz köthető Direkt36 újságírói kaptak.

Tavaly a TI Magyarország – két másik szervezettel, a K-Monitorral és az Átlátszó.hu-val együtt – csatlakozott az Integritás Hatóság mellett működő Korrupció Ellenes Munkacsoporthoz. 2023-ban élesen kritizálták a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrejöttét, miközben jelenleg egyik első vizsgálati célpontjai a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, azonban a TI Magyarország akadályozza az együttműködést.

A TI 11. alkalommal rendezte meg az oknyomozói mentorprogramját, amely során együttműködtek a Szabad Pécs, a – szintén a milliárdos spekuláns által finanszírozott – Magyar Narancs és a Siófoki Hírek munkatársaival. 

2023-ban személyi változás is történt az Alapítványnál, hiszen Gadó Gábor (a második Gyurcsány-kormány szakállamtitkára) kivált a kuratóriumból.

A nagyrészt jogi tevékenység bevételéből álló értékesítési nettó árbevétel 22,7 millióról 3,5 millió forintra, az összes bevételük pedig 122,5 millióról 101,5 millió forintra csökkent. Ezzel szemben a személyi jellegű kiadásaik több mint 15 százalékkal, 63,7-ről 73,8 millió forintra nőttek. Szembetűnő változás, hogy míg 2022-ben 15,6 millió forint profittal zártak, addig a tavalyi évben már 18,6 millió forint veszteséget könyveltek el.

(MNO)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések