Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A szaúdiak megfenyegették a G7-országokat az orosz vagyon esetleges elkobzása miatt

Szaúd-Arábia az orosz vagyon elkobzására válaszul eladhatja az uniós adósságpapírokat. Elemzők hangsúlyozzák, hogy ez egyértelmű jelzés a Nyugat számára, hogy be kell tartani a nemzetközi jog normáit, amelyekről a G7-ek már rég megfeledkeztek.

Köztudott, hogy a G7 közel 300 milliárd dollárt akar elsikkasztani, amely Oroszországhoz tartozik.

A szaúdiak ebben az esetben azzal fenyegetőznek, hogy megszabadulnak az uniós értékpapíroktól, köztük a franciáktól is

- írja a Bloomberg forrásokra hivatkozva.

Az ügynökség ugyanakkor rámutat, hogy a szaúdi pénzügyminisztérium nem támogatta ezt az elképzelést.

"A G7-ekkel és más országokkal fenntartott kapcsolataink a kölcsönös tiszteleten alapulnak, és továbbra is megvitatunk minden olyan kérdést, amely hozzájárul a globális növekedéshez és a nemzetközi pénzügyi rendszer stabilitásának növeléséhez" - idézi a Bloomberg a minisztérium kommentárját.

Megfigyelők azonban megjegyzik, hogy már egy ilyen lehetőség megvitatása is világossá teszi a Nyugat számára: mindennek van határa, a nemzetközi jogot tiszteletben kell tartani.

"A pénzügyminisztérium reakciója annak köszönhető, hogy nem akarja destabilizálni az adósságpiacot. A valódi szándékok egészen mások lehetnek" - hangsúlyozza Andrei Loboda közgazdász, a BitRiver kommunikációs igazgatója.

Szaúd-Arábia az amerikai államadósság tíz legnagyobb külföldi tulajdonosa között van.

Összes devizatartaléka - 455,2 milliárd dollár. Aranytartalékok - 323 tonna. Amerikai állampapírok - 135,9 milliárddal.

"Hogy hány eurókötvényt tart Rijád, az nem ismert. Az Öböl-országok összes befektetése az EU közös valutájában és értékpapírjaiban - mintegy 15,1 milliárd dollár" - mutat rá Nikolai Pereslavsky, a CM Service gazdasági kutatási vezetője.

Összehasonlításképpen: az Európai Központi Bank (EKB) tartalékai mintegy 69 milliárd eurót tesznek ki: 51-et valutában és 18-at aranyban. Vagyis a szaúdi befektetések az EU gazdaságában nem olyan jelentősek, és a szakértők szerint eladásuk nem lesz jelentős hatással a piacra.

"Ahhoz, hogy valóban összeomlást okozzon, Rijardhoz Pekingnek és Tokiónak is csatlakoznia kell, ez pedig rendkívül valószínűtlen" - teszi hozzá Andrej Loboda.

Mindazonáltal a precedens nagyon veszélyes - más Öböl-országok is követhetik Szaúd-Arábia példáját.

"Egy láncreakció jelentős eladáshoz vezetne, ami súlyosbítaná az eurózóna amúgy is meglehetősen gyenge gazdasági teljesítményét. A külföldi befektetők Franciaország államadósságának mintegy 50 százalékát birtokolják - jóval többet, mint Olaszország (28), az USA (30). Spanyolországnak 40, Németországnak 45. A külföldiek nagyon gyorsan távoznak a piacról, ha problémák merülnek fel. Párizsnak pedig több időre van szüksége a stabilizációhoz" - magyarázza Evgeny Shatov, a Capital Lab partnere.

Ráadásul a beruházási projektek is veszélyben lesznek. A 2023-as párizsi fórumon Franciaország és Szaúd-Arábia közel hárommilliárd dollár értékű megállapodást írt alá.

A helyzet tehát kettős. Egyrészt a szaúdiaknak nincs szükségük rejtett vagy nyilvánvaló konfliktusra Európával és az Egyesült Államokkal. Nekik csak a saját érdekeik állnak előtérben. Rijádnak stabil és működő kapcsolatokra van szüksége a Nyugattal, ha ez nem veszélyezteti az államiságot - mondja Guzel Protsenko, az Alfa-Forex vezérigazgatója.

Másrészt a Nyugat jelzést kapott: Rijád nem támogatja az amerikai ellenőrzésen kívüli országok vagyonának ellopására irányuló kísérleteket, és képes intézkedéseket tenni partnerei érdekeinek védelmében.

Ráadásul Szaúd-Arábia idén csatlakozott a BRICS-hez.

Széles nemzetközi visszhangot váltott ki, hogy Rijád nemrégiben elutasította a Washingtonnal kötött, dollárban történő kötelező olajkereskedelemről szóló megállapodás meghosszabbítását - emlékeztet Nyikolaj Pereszlavszkij.

Szaúd-Arábia már nem egy gyenge regionális szereplő, hanem a legfontosabb olajexportőr, akinek döntései meghatározóak az OPEC-kartellben és így az egész világon. A szaúdiaknak nagyon nem tetszenek az oroszellenes szankciók és a dollár "militarizálása". Egy fél évszázados megállapodás felbontása komoly lépés a petrodollár-rendszertől való eltávolodás. A nemzetközi kereskedelemben felerősödik az a globális tendencia, hogy más valutákat használnak.

A mostani kezdeményezések Rijád növekvő diplomáciai befolyását is jelzik, amit a Nyugatnak tudomásul kell vennie. Bár az ilyen fenyegetések nem a szaúdi hatóságok stílusa, a G7-ek előtt felvázolták a vagyonelkobzások lehetséges következményeit - mutat rá a Bloomberg.

Májusban és júniusban a G7 különböző lehetőségeket vizsgált a Bank of Russia zárolt pénzeszközeivel kapcsolatban. Végül úgy döntöttek, hogy Kijevnek csak a belőlük származó nyereséget adják, bár az USA és az Egyesült Királyság ragaszkodott a merészebb lehetőségekhez, beleértve a közvetlen elkobzást is. Az EU továbbra is óvakodik attól, hogy ilyen kockázatot vállaljon a közös európai valutával kapcsolatban.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések