A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Ünnepeltből üldözött: J. K. Rowling ismét szembeszáll a transzpropagandával


Több ezer feljelentés érkezett a „gyűlöletbeszéd-törvény” hétfői elfogadása óta a Harry Potter írója ellen, akire azért akadtak ki a transzok, mert kitart amellett, egy férfiből nem lesz nő. De hogy lett belőle LMBTQ-közellenség?  

Néhány napja nagyot robbant a hír: a gyűlöletbűnözésről szóló, hétfőtől hatályos skót törvény értelmében 

 a transzneműeket érintő bírálata miatt.

Rowling ugyanis hangot adott véleményének, miszerint a baloldali-szeparatista Skót Nemzeti Párt által áterőltetett új jogszabály megfojtja a szólásszabadságot, 

Ezzel pedig sérti az új skót törvényt, amely kriminalizálja az életkoron, fogyatékosságon, fajon, valláson, szexuális irányultságon és transznemű identitáson alapuló „gyűlöletkeltést” – de csak a transzneműn, vagyis az igazi nők (vagy férfiak) nem kapnak védelmet, csak a transzok.

Úgy látszik, Rowling újból emelte a tétet – vagyis valóban feminista álláspontot képvisel, amelybe nem fér bele az, hogy például magukat nőként definiáló, biológiailag férfi sportolók versenyezzenek női vetélytársaikkal, vagy használják a női öltözőket, mosdókat;

Az írónő tweetjeiben gyakran kritizálja a transznemű aktivistákat és az általuk használt újbeszélt; nemrég a hírekben neveztek nőnek egy transznőt, mire bejegyzésében azt írta: „Elegem van ebből az egész szarból. Ez nem egy nő (…) az ideológiavezérelt félretájékoztatás nem újságírás”.

Nemrég pedig mintegy 70 ezer fontot adományozott egy feminista szervezetnek, amely beperelte a brit Legfelsőbb Bíróságon a skót nő-definíciót (mely szerint nőnek tekintik azokat, akik „azok szeretnének lenni”, „úgy élnek”, illetve már keresztülmentek a nemváltás jogi folyamatán – azaz biológiai férfiak, de nőnek vannak feltüntetve a személyijükben).

De a történet jóval messzebb vezet ennél.

Egészen 2018-ig kedvelték a radikális emberijogi aktivisták és liberálisok, hiszen minden tekintetben úgy tűnt, példaértékű módon viselkedik az ő szempontjukból.

Több, a könyvben fehér bőrűként leírt szereplője „bőrszín-változtatásába” belement, sőt, bátorította, a sokszínűséget éltetve; így járt Lavender Brown, vagy egy színpadi darabnál maga Hermione Granger is. Ha úgy kívánta a helyzet, a diverzitás jegyében „meleggé tette” egy-egy karakterét, így járt az iskolaigazgató-varázsló szerepében Albus Dumbledore.

Mint az akkori kormány Zöld Könyvében tett bejegyzésében 2009-ben (vagyis a munkáspárti Gordon Brown alatt) fogalmazott: Britannia „egy jóléti államot jelent, amelyre nagyon büszkének kell lennünk; és a tolerancia és a szólásszabadság hagyományát, amelyet utolsó közös leheletünkig meg kell védenünk”.

Ezt a vörös vonalat végül a transzjogi aktivistáknak sikerült átlépniük, méghozzá 2018-ban.

Túl a transzpropagandán

A bajok azzal kezdődtek, hogy Rowling lájkolt egy tweetet, amelyben a transz „nőket” „dresszbe öltözött férfiaknak” nevezték – az írónő szóvivője a felháborodást ekkor még azzal hárította el, hogy Rowling csupán tévedésből tette ezt.

2020-ban Rowling kikelt a Dewex nevű szórakoztató portál egyik cikke ellen, mert az ahelyett, hogy a nőket nőknek hívta volna, kiterjesztette a kifejezést a „menstruáló emberekre” (ezt a kifejezést azóta is következetesen bírálja).

Ugyanekkor kijelentette: tiszteletben tartja a transz emberek jogait ahhoz, hogy úgy éljenek, ahogy akarnak, de a biológiai nem valóságos, és annak valódi következményei vannak. Rámutatott arra is, hogy a transzaktivizmus a női nem lerombolására tett kísérlet.

A Munkáspárttal is szembeszállt, miután Keir Starmer pártvezető kijelentette, hogy a transz nők nők – Rowling közölte:

kiállt amellett a diáklány mellett, akit azért csaptak ki az iskolából, mert a nemiséggel kapcsolatos kérdéseket tett fel egy transzfóbiával foglalkozó előadónak.

Ekkortájt, 2022-ben jött képbe először a most elfogadott skót törvény, amit szintén élesen bírált az írónő, és a szexuális zaklatás áldozatait ellátó, kizárólag valódi női áldozatoknak szóló krízisközpontot nyitott meg Beira’s Place néven. Cikkünkben a valódi nő kifejezést használjuk, noha az LMBTQ-mozgalom „ciszneműnek” nevezi a saját született nemével azonosuló embereket,

Mindezzel kivívta sokak – önkéntes vagy megfelelési kényszerből odavágott – támadását; többek között a filmsorozatban a szereplőit alakító színészeknek is meg kellett szólalniuk, köztük a Harry Pottert játszó Daniel Redcliffnek, vagy a Hermione Grangert alakító Emma Watsonnak – hiába, nem akarták kitenni egy ideológiai bojkottnak a filmsorozatot. De olyan is akadt, aki éppen mellette állt ki.

Gyűlöletbeszéd vagy amit akartok

Ennek emelte most a tétjét Rowling: a jelen skót „gyűlöletbeszéd-törvény” megsértéséért akár hét év börtön is járhat. Úgy tűnik, ez már tényleg sok volt. Kedden nem más állt ki Rowling mellett, mint Rishi Sunak brit kormányfő, aki szerint biológiai definíciókért nem járhat börtön.

Mások másképp gondolták. Miután az írónő közzétette a törvényt kritizáló posztját, több mint háromezer feljelentés érkezett ellene – írta meg a Telegraph. Ugyanakkor a skót rendőrség maga is megrettenhetett, mert a Telegraph szerint közölték, a tömeges feljelentés ellenére nem indul eljárás a népszerű szerző ellen. Egyelőre.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések