A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

235 milliárdos csalás az Európai Unióban: Lamborghinikre és Rolexekre is költötték a Covid utáni helyreállításra szánt pénzeket


Hatalmas, 600 millió eurós Covid-csalás miatt foglaltak le sportautókat és egy luxuscikkeket. 

A római rendőrség csütörtökön több mint 20 gyanúsítottat tartóztatott le Olaszországban, Ausztriában, Romániában és Szlovákiában az EU világjárvány utáni helyreállítási összegeihez kapcsolódó tömeges csalások ügyében folytatott nyomozás részeként.

Az uniós ügyészek kérésére a csalásokkal foglalkozó egységek 150 tisztje nyolc embert vett őrizetbe, további 14 személyt pedig házi őrizetbe helyeztek egy állítólagos bűnszervezet létrehozásával kapcsolatos, határokon átnyúló nyomozást követően – írja a Politico. 

A rendőrök otthonokon és vállalkozásokon is rajtaütöttek, majd lefoglaltak lakásokat és villákat, kriptovalutát, Rolex órákat, aranyat és ékszereket, valamint egy Lamborghinit, egy Porschét és egy Audi Q8-at.

Olaszország a legnagyobb kedvezményezettje az EU covid utáni gazdaságélénkítő alapjának, hiszen 191,5 milliárd eurót kapott támogatás és kölcsön formájában. A rendőrség tájékoztatása szerint a csalást egy nemzetközi bűnszövetség követte el, köztük olyan szakemberek, akiknek van már tapasztalata ilyen típusú csalásban, és több tízmillió euró értékű projektekhez segítettek készpénzt szerezni, amelyek célja az olasz vállalatok versenyképességének és digitalizációjának javítása volt.

A csoport kifinomult pénzmosó módszert használt olyan fejlett technológiákat használva, mint a nem együttműködő országokban található felhőszerverek, kriptoeszközök és mesterséges intelligencia hamis dokumentumok előállításához. Az elmúlt évtizedben a bűnszövetkezetek egyre ügyesebbek lettek az EU által a fejlesztésre és az újjáépítésre szétosztott források kiszívásában. A bűnszervezetek elálltak az olyan hagyományos bevételi forrásoktól, mint a zsarolás és rablás, és átálltak az uniós támogatások zsebre vágására, hiszen ez jóval jövedelmezőbb és megbízhatóbb bevételi forrást biztosítanak.

A tavalyi évben több mint 200 csalási vizsgálat indult az EU-szerte működő, több mint 800 milliárd euró értékű Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközzel kapcsolatban. 2022-ben, amikor a készpénz folyósítása a kezdeti szakaszban volt, mindössze 15 vizsgálat indult. A behajtási alapokkal kapcsolatos vizsgálatok jelenleg az Európai Ügyészség által lefolytatott csalási nyomozások körülbelül 15 százalékát teszik ki.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések