Amennyiben túl sok kalóriát viszünk be a szervezetünkbe és nem mozgunk eleget, akkor bizony nem meglepő, hogy többet mutat alattunk a mérleg. De mi van akkor, ha gondosan ügyelünk a napi kalóriabevitelre, rendszeresen edzünk is, és mégsem sikerül lefogynunk, sőt még hízunk is. A hízás hátterében nagyon sok ok állhat, meglepő dolgok is okai lehetnek a súlygyarapodásnak. Mutatunk is most ezek közül néhányat.
Az alváshiány és a súlygyarapodás is szorosan összefügg egymással. Ilyenkor a hormonszintek megváltoznak, ez viszont megnövelheti az étvágyat és az éhséget. Azonban az illető még étkezést követően sem érzi magát jóllakottnak.
Stressz hatására kortizol (stresszhormon) választódik ki a szervezetben, ami az étvágy növekedését okozza. Stressz esetén gyakrabban nyúlunk olyan ételekhez, amelyek sok kalóriát tartalmaznak, ez a kombináció pedig súlygyarapodást eredményez.
Egyes antidepresszánsok mellékhatása is lehet a súlygyarapodás, illetve a gyógyszer hatására az egyén pozitívan szemléli a világot, jobb kedve lesz, és így az étvágy is megnövekedhet. Ezek összességében szintén okolhatók az elhízásért.
A gyulladáscsökkentő szteroid gyógyszerek is okai lehetnek a súlygyarapodásnak. Itt a fő ok elsősorban a folyadékretenció és a megnövekedett étvágy. Más gyógyszerek is okozhatnak súlynövekedést, például a migrénre, a magas vérnyomásra vagy a cukorbetegségre szedett orvosságok.
Amennyiben a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, akkor ez fáradtságot és gyengeséget okozhat, megnő a hidegérzet, illetve hízás is előfordulhat. Elegendő pajzsmirigyhormon nélkül az anyagcsere is lelassul, ami sokkal valószínűbbé teszi a súlygyarapodást.
A menopauza szakaszában is gyakran számolnak be a nők hízásról, azonban nem csak ez az egyetlen oka a hízásnak, hiszen a kor előrehaladtával az anyagcsere is lelassul, így a szervezet kevesebb kalóriát éget csak el. Ebben az életszakaszban a zsír jobban felhalmozódik a derék körül.
A súlygyarapodás a Cushing-szindróma egyik tünete is lehet. Ennél a betegségnél túl sok kortizolhormon termelődik, ami nemcsak súlygyarapodást, hanem egyéb problémákat is generálhat.
A PCOS egy gyakori hormonális probléma a fogamzóképes nőknél. Ennél a betegségnél ciszta is termelődik a petefészkekben, amely hatással van az adott személy menstruációs ciklusára. Inzulinrezisztencia is kialakulhat, ami viszont súlytöbbletet okozhat. Mivel a túlsúly leginkább a has és a derék vonalára koncentrálódik, így jelentősen megnő a szívbetegségek kockázata.
Sokan azért nem szeretnének leszokni a dohányzásról, mert attól félnek, hogy elhíznak. Azonban ez nem következik be, ha tudatosan odafigyelünk az étkezésre és a cigarettát nem édességekre cseréljük fel, hanem minőségi, egészséges táplálékokra.
0 Megjegyzések