Teherán állítása szerint a kormányellenes megmozdulásokkal kapcsolatos információ összegyűjtéséért a teheráni francia nagykövetség alkalmazottai feleltek
Irán több nyugati és közel-keleti ország hírszerzési szolgálatát azzal vádolta meg kedden, hogy szerepet játszottak a tavaly rendőrségi őrizetben elhunyt Mahsza Amini halála után kezdődött kormányellenes tüntetések szervezésében.
A lezárt vizsgálat eredményeképpen mintegy 20 ország érintettsége bizonyosodott be – jelentette ki Mohammad Kazemi, az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) hírszerzési vezetője.
A tüntetésekben a vádak szerint mások mellett az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Kanada, Belgium, Olaszország, Ausztria, Albánia, Izland, Norvégia, Koszovó, Új-Zéland, Ausztrália, Izrael, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek hírszerző szolgálatai is érintettek voltak.
Teherán állítása szerint a kormányellenes megmozdulásokkal kapcsolatos információ összegyűjtéséért a teheráni francia nagykövetség alkalmazottai feleltek.
Kazemi emellett azzal vádolta meg az Egyesült Államokat és Izraelt, hogy a tüntetések finanszírozását szolgáló pénzügyi alap létrehozását tervezte.
Kijelentette: Washington a tüntetések támogatásával az iráni állam elleni harcra biztat, de szerinte sikertelenül.
Iránban azt követően robbant ki tiltakozó mozgalom, hogy tavaly szeptember 16-án, őrizetbe vétele után meghalt egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini, akit azért tartóztattak le, mert nem viselte a kötelező muszlim kendőt. Az országossá duzzadó tüntetéseken a demonstráló tömeg időnként az Iráni Iszlám Köztársaság végét is követelte, egyebek mellett a „nők", „élet", „szabadság" jelszavakat skandálva.
A kormány megtorlásként több ezer embert letartóztatott, és nemzetközi szervezetek közlése szerint legkevesebb hét embert felakasztottak, egyiküket nyilvánosan.
0 Megjegyzések