A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Ma dönti el az Európai Bizottság, hogy javasolja-e a magyar források befagyasztását


Szerdán dönt az Európai Bizottság arról, hogy javasolja-e a Tanácsnak, hogy Magyarország megkapja-e, és milyen feltételekkel a helyreállítási alapból rá jutó 5,8 milliárd eurót, valamint a 7,5 milliárd eurós kohéziós alapot.


A helyreállítási terv esetében 5,8 milliárd euró direkt támogatásról van szó, aminek a hetven százaléka elúszik, ha Magyarország tervét a Tanács az év végéig nem fogadja el. A szakértő szerint ugyan nagyon sok pénzről van szó, de a magyar államháztartás szempontjából még fontosabb, hogy egy negatív döntés katasztrofális hatással járna a befektetői bizalomra.

A magyar kormány a források megszerzése céljából 17 vállalást tett az uniós támogatások megfelelő elköltésének biztosítása érdekében és további lépéseket is felajánlott, melyek a bíróságok függetlenségét erősíthetnék. "Az európai intézményekben már erősek a kétségek magyar kormány valós szándékait illetően" – mondta az Euronewsnak Weinhardt Attila, a portfolio.hu elemzője.

"Összesen három ténylegesen megvalósult intézkedés nem szabadíthatja fel a forrásokat – mondta Eider Gardiazabal Rubial spanyol szociáldemokrata EP-képviselő a magyar pénzekről szóló parlamenti vitában a múlt héten. – Milyen üzenete lenne ennek? Ami tizenkét év alatt történt, azt nem lehet 2 hónap alatt helyrehozni" – tette hozzá.

A magyar kormány szerint a jogállamisági vádak eleve értelmetlenek, de a felajánlott intézkedések mellett végleg okafogyottá válnak a brüsszeli aggodalmak az uniós források megfelelő elköltésével kapcsolatban.

A legtöbb elemző azt várja, hogy a helyreállítási alap pénzeit elvben jóváhagyják, de a folyósítást – a lengyel példának megfelelően – az intézkedések tényleges megvalósulásától teszik függővé, miközben a felzárkózási alapok zárolását ugyanettől függően részben vagy egészben feloldhatják. A források körüli vita már eddig is óriási károkat okozott Magyarország gazdaságának.

A kohéziós alap 7,5 milliárd eurójával kapcsolatban viszont – ahogy korábban arról beszámoltunk – majdnem a legrosszabb forgatókönyv várható Magyarország számára: a jogállamisági témák kapcsán elégedetlen a testület a magyar teljesítéssel, így értékelés negatív lesz. Ez azt jelenti, hogy a korrupciós kockázatok miatt 7,5 milliárd euró befagyasztását javasolja majd a bizottság.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések