A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Ifj. Lomnici Zoltán: Csalódást keltő a baloldal számára a brüsszeli döntés


Az alkotmányjogász szerint a felzárkóztatási források visszatartása nem segíti az integráció mélyítését. 

„A mostani döntés csalódást keltő a baloldal számára”  – hívta fel a figyelmet az Európai Bizottság vasárnapi, a Magyarországnak szánt uniós támogatásokról szóló határozata kapcsán ifj. Lomnici Zoltán.

Míg  a korábbi, elsősorban az európai és a magyar baloldal által szorgalmazott várakozások alapján a Magyarország számára előirányzott 22,5 milliárd euró értékű kohéziós források akár hetven százalékának a felfüggesztése is reális volt, végül jóval ez alatti, a teljes összeg egyharmadára, a kohéziós pénzekre vetítve pedig a vonatkozó források csupán kevesebb, mint egy ötödének a visszatartásáról beszélt az EU pénzügyi biztosa – nyilatkozta az alkotmányjogász a Magyar Nemzetnek.

Még zajlanak a 2014-2020-as kifizetések

Lomnici szerint ugyancsak pozitív, hogy a 2014–2020-as kifizetések folyamatosan zajlanak, ez közel nyolcmilliárd eurót érint és a 38 milliárd eurónyi 2021–2027-es uniós kohéziós kifizetések nagy része is – például az agrárforrások – akadálytalanul érkezhetnek. A vita a helyreállítási alapot érinti, amelyről a várakozások szerint újabb döntés még idén várható és akár

Magyarország korábban nem prognosztizált sikerrel is zárhatja a tárgyalásokat 

– hangsúlyozta az alkotmányjogász.

A források visszatartása nem segíti az integráció mélyítését

A Századvég jogi szakértője szerint ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a tagállamoknak járó felzárkóztatási források visszatartása – akár Lengyelország, akár Magyarország tekintetében – nem szolgálja Brüsszel és a tagállamok közötti bizalmat és a legkevésbé sem segíti az integráció elmélyítését. 

„Általánosságban kijelenthető, hogy a jogállamisági gyámkodás, a lezárt korábban vitás kérdések újra és újra felemlegetése, a nemzeti szuverenitási törekvések polipszerű módon történő elszorítása nem csupán a Lisszaboni Szerződés 4. cikk második bekezdése, azaz a »kölcsönös tisztelet-klauzula« elleni nyílt támadás, hanem a teljes »acquis communautaire« (közösségi vívmányok) szellemiségével, a tagállamok közös alkotmányos hagyományaira épülő közösség alapelveivel is nyíltan szembehelyezkedik, melynek alapján valójában egyetlen cent uniós forrás felfüggesztése sem igazolható”  – mondta el a Magyar Nemzetnek Ifj. Lomnici Zoltán.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések