Az elhízás veszélyes lehet. Ha nem tudjuk, hogy hány centi a derékkörtérfogatunk vagy mennyi a BMI-indexünk, könnyen utána járhatunk az interneten és találhatunk olyan kalkulátort, amely alapján egyszerűen kiszámíthatóvá válik, hogy milyen a testalkatunk, azaz a normál testsúlyúak vagy az elhízottak táborába tartozunk-e.
A súlyfelesleg magában hordozza a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Igaz, hogy a diabétesz kialakulását a genetika és a családi halmozódás is fokozza, azonban hiába meghatározott genetikailag egy-egy betegség, mi magunk is sokat tehetünk a megelőzés érdekében.
Kutatások igazolják, hogy már parányi, mindössze 5 százalékos testsúlycsökkenés is mérsékelheti, illetve megakadályozhatja a cukorbetegség létrejöttét. A megfelelő testsúly elérésében pedig segítségünkre lehet a tápanyagokban gazdag étrend és a rendszeres testmozgás.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában javarészt – mintegy 50 százalékban – az elhízás tehető felelőssé. Azonban már kismértékű életmódváltással is jelentős súlyt adhatunk le, rendszeres testmozgással és a megfelelő étrenddel pedig elérhetjük az ideális testsúlyt is. A fogyókúra önmagában azért nem jó megoldás, mert az csak ideig-óráig hatásos, ha visszaállunk a korábbi életvitelünkre, akkor minden valószínűség szerint elveszítjük az elért eredményt, sőt akár újra hízni fogunk.
Mindig az életmódváltásra kell tehát törekedni és nem szabad hinnünk a csodaszerekben, hiszen egészséges diétáról akkor beszélhetünk, ha mozgunk is és mellette egészségesen étkezünk.
A cukorbetegség elkerülése érdekében nagyon lényeges, hogy odafigyeljünk a testsúlyunkra és évente legalább egy alkalommal elmenjünk egy laborvizsgálatra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy minden rendben zajlik a szervezetünkben és egészségesek vagyunk.
Akinek rendszeresen magas a vércukorszintje, gyakrabban ellenőriztesse, és törekedjen az ideális testsúly elérésére, hiszen már egy kisebb mértékű fogyás is csökkenti ezt az értéket, ezzel pedig elkerülhetővé válhat a cukorbetegség. Ha pedig nem leszünk cukorbetegek, nem alakulnak ki a szövődmények sem.
0 Megjegyzések