Az operatív törzs mai sajtótájékoztatóján Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy senki nem érezheti magát biztonságban a jelenlegi járványhelyzetben. Akik védettnek gondolják magukat, rosszul gondolják, mert egyik védőoltás sem ad 100%-os védelmet, ezért a második oltás után is be kell tartanunk minden járványügyi szabályt. Müller ezúttal az időseket kérte arra, hogy vigyázzanak a fiatalokra, mert az idősek körében nagyobb az átoltottság, és minden áldott nap halnak meg fiatalok. Kiss Róbert rendőr-alezredes ismertette a hétvégi intézkedéseket, amelyből látszik, hogy hétvégén sokan szegték meg a járványügyi intézkedéseket.
Nem létezik védőoltás, ami 100%-os védettséget ad
Müller szerint ilyen egyszerűen nem létezik, ezért a második oltás után is be kell tartani az óvintézkedéseket azoknak is, akik már a második oltásukat is megkapták
👉 Müller szerint senki nem érezheti magát teljesen biztonságban a vírustól.
Látszik, hogy Európa küszködik, rendkívül intenzíven terjed a járvány. Aki azt gondolja, hogy védett, az rosszul gondolja - mondta. Senki sem érezheti magát biztonságban. Persze nő a biztonsága és védettsége az embernek az oltás utáni idővel, de 100%-os védettség nem létezik.
Egyikünk sem akarhat rosszat a családtagjainknak
Mondta Müller Cecília, mert most mindennél nagyobb az egyéni felelősség. Arra kéri az embereket, hogy húsvétkor ne induljanak útnak, csak a szűk családban találkozzanak.
100%-ban a brit mutáns van jelen Magyarországon
Mondta ezt Müller, és a szennyvízadatokból jutottak erre a következtetésre. Országos átlagában elmondhatjuk, hogy a szennyvízben a koronavírus örökítőanyaga stagnál, de vannak egyes települések, ahol emelkedik. A tisztifőorvos szerint óriási felelőssége van minden egyes személynek abban, hogy a vírus átadását megakadályozzuk, mert ezzel kockára tehetjük mások életét
👉 Az elhunytak között minden áldott nap vannak fiatalok
- mondta Müller. A súlyos betegek között egyre kevesebb az idős az oltás miatt, így Müller arra kérte az idős embereket, hogy vigyázzanak a fiatalokra.
Aki szeretne oltást, annak regisztrálnia kell
Ez igaz a Honvédség oltóbuszaira is - mondta Müller Cecília. Ma kis településeken oltanak a honvédek oltóbuszai, amelynek az a célja, hogy a kistelepüléseken élők is megkaphassák az oltásokat. 30-án és 31-én és Nógrád megyében fognak oltani ezek a buszok, majd 1-én tovább utaznak a buszok Komárom-Esztergom megyékbe.
Az oltópontok folyamatosan működnek attól függően, hogy milyen vakcina áll éppen rendelkezésre. A magyar lakosság átoltottsága már 19,5%-os.
Folytatódik a várandós kismamák és szoptatós mamák oltása is. Nekik is regisztrálniuk kell viszont, majd konzultáljanak háziorvosukkal és nőgyógyászukkal, hiszen ők ismerik alapbetegségeiket. Az orvos megállapítja, hogy a kismama fokozott kockázatnak tekinthető-e. A várandóság 12 hete utáni időszakban ajánlja Müller az első oltás felvételét.
Ma éjfélig regisztrálhatnak a pedagógusok
Müller arra kér mindenkit, hogy regisztráljanak az oltásra a pedagógusok, és pontosan tegyék azt meg, mert arra alapozva tudják behívni majd a pedagógusokat az oltásra. Ma éjfélig él a határidő, arra kér mindenkit az országos tisztifőorvos, hogy ne hagyják az utolsó pillanatra a regisztrációt.
250 ezer Szputnyikról döntött Müller
Felhasználhatónak találták a korábban beérkezett Szputnyik vakcinaadagot - mondta Müller Cecília. Elkezdik velük az oltásokat.
Romlik a járványhelyzet
Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint az előző héthez képest 13%-kal romlott az esetszám, továbbra is kedvezőtlen a járványügyi helyzet. Elmondta, hogy az egészségügyi rendszer leterhelt, mert a brit mutánssal a betegség lefolyása is gyorsult. A vírus rendkívül agresszív, súlyos megbetegedési formát tud okozni, ezért nagy a felelősségünk. Nem lehet tudni, hogy milyen formában zajlik le a betegség az egyes egyéneknél. Müller szerint talán soha ekkora még nem volt a felelősségünk.
👉 Emlékezzünk vissza a tavaszi időszakra, amikor nagyon sokat tettünk egymásért
- mondta Müller. Azzal, hogy nem fertőződünk meg, nemcsak a saját magunknak teszünk jót, hanem rokonaiknak és az egészségügyi ellátórendszernek is.
Elmondta továbbá, hogy a favipiravir életet is menthet, de a kórházba kerüléstől is megmenti a beteget.
A favipiravir alkalmazását eddig is kiszélesítették, és most még tovább kiszélesítik: minden járványkezelésben részt vevő orvos megrendelheti ezt. A gyógyszergyártásban ingyenesen hozzájutnak ehhez a rendszerhez. A járóbeteg-ellátásban ma már 56 ezer ilyen gyógyszert rendeltek. Müller azt kéri, hogy az orvosok éljenek a rendelés lehetőségével, és akinek adnak, az szedje be, mert megmentheti a beteget a súlyos lefolyástól.
Egyre többen szegik meg a szabályokat
Kiss Róbert rendőr-alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese ismertette a védelmi intézkedések meghosszabbítását a sajtótájékoztató szokásos 30 perces késése után. Ezután ismertette az intézkedéseket.
👉 1898 intézkedés volt a maszkviselés megszegése miatt az elmúlt 24 órában.
👉 1813 rendőri intézkedés volt közterületen, mert nem jól viselték a maszkot. Ez tette ki tehát a maszkviselési szabályszegések nagy részét.
👉 Vendéglátóegység ideiglenes bezárására 1 esetre került sor az elmúlt 24 órában.
👉 1481 személlyel szemben intézkedtek a hétvégén a kijárási korlátozás megszegése miatt.
👉 Jelenleg 55 ezer felett van a házi karanténba rendeltek száma.
A határátkelőkön zökkenőmentesen lehet utazni - mondta Kiss Róbert. Tavasszal összesen 556 büntetőeljárást rendeltek el a járványügyi szabályok megszegése miatt.
0 Megjegyzések