Mind tudjuk, hogy helyi szintű fogyás nem létezik, ez tény! Azonban a hasi elhízást több táplálkozási és életmód-jellemző is befolyásolhatja hisz, léteznek olyan ételek, italok és még szokások is, melyek kifejezetten a hasi területre halmozzák fel plusz kilókat. Mit tudsz tenni ezek ellen és min érdemes változtatnod a mindennapi szokásaid közül? Lássuk:
6. Rossz étkezési szokások / szakértői vélemény alapján
A hagyományos étkezés során először a levest, majd a húst és a köretet, végül pedig a desszertet és/vagy a gyümölcsöt fogyasztja az ember. Ez azonban nem jó, mivel a gyümölcs, illetve a gyümölcsös desszert megemésztése jóval kevesebb időt vesz igénybe, mint a húsé. Egy főtt étel lassabban emésztődik meg, ezért amikor ráesszük a gyümölcsöt, az nem tud tovább haladni a belekbe és megrohad. Hiába ettünk gyümölcsöt, kárt tettünk beleinkben, emésztő rendszerünkben, bélgázok alakulnak ki, bélpuffadás, rothadás és a tápanyag sem tud jól felszívódni. Ez a folyamat jelentősen lassítja az emésztést, hosszú távon rossz hatással van az anyagcserére, a rossz anyagcsere pedig a (hasi) hízás egyik fő okozója. Figyelj tehát a sorrendre; gyümölcsöt a főétkezések között fogyassz inkább és a főétkezésekhez mindig fogyassz sok zöldséget!
5. Gyanútlanul felszaladnak a plusz kilók
Főzeléket veszel ebédre az egészség jegyében? Laza, joghurtos öntettel eszed a salátádat? Sajnos egyik sem jó választás, mivel a főzelékek habarása – hacsak nincs más feltüntetve – fehér liszttel történik, az öntetek pedig nem kevés cukrot tartalmaznak. KIVÉVE, ha otthon készíted el, így a főzeléket habarhatod zabliszttel és sűrítheted saját magával illetve az öntetet is görög joghurttal készítve sokkal jobb választás, mint a bolti, mű verziók. Ez csak két hétköznapi példa volt, de sajnos számtalan más esetben okoz problémát a hozzáadott liszt-, vagy a rejtett cukortartalom. Mindkettő hasi hízáshoz (is) vezet és az ember szinte végig gyanútlan marad, sőt..
Mit tudsz tenni ez ellen? Mindig ellenőrizd az címkéket vásárlás előtt illetve készítsd magad az ételeidet!
Ha nincs időd otthon főzni, rendelj a Metodic diétás ételfutártól, ahol az ételek, melyek glutén-, cukor-, tej- és adalékmentesek!
4. Hormonális okok a hízás hátterében
A hasi hízás okai közt leggyakrabban az étkezés szerepel, de olyan dolgok is befolyással vannak rá, amelyek nem függenek össze az étkezéssel vagy a testmozgással. Ilyen „láthatatlan” ok a hormontípusod is. A hormondominancia jelentősen befolyásolja, hogy mely testtájakon hajlamos valaki a hízásra és milyen ételek hajlamosítják a zsírpárnák kialakulására.
Mit tudsz tenni ebben az esetben? Nézesd meg a hormontípusodat és kövesd az abban meghatározott alapelveket! Nemcsak az alakod, de a közérzeted is megváltozik majd, így sokkal minőségibb életet élhetsz ezek után.
3. Az elhízás hátterében egyszerű szénhidrátok is állhatnak
A fehér rizs, a fehér liszt és a cukor is a hasi hízás fő okai közt szerepelnek. Ezek az üres szénhidrát- és kalóriaforrások egyáltalán nem tartalmaznak semmilyen hasznos tápanyagot, se rostokat, igazából teljesen fölöslegesek a táplálkozásban. Mivel nehezen laktatnak, általában többet eszünk belőlük, ekkora mennyiséget viszont a szervezet nem tud felhasználni, a felesleges energia így lerakódik, sokszor a hasi területen. Inkább helyettesíts őket egészséges alternatívákkal.
2. Komolyabb esetekben fordulj orvoshoz!
A hasi hízás mögött gyakran állnak rejtett egészségügyi problémák. Jellemző okok a pajzsmirigy-alulműködés, az inzulinrezisztencia, a PCOS, illetve a metabolikus szindróma is. Ezek közül némelyik határozott tünetekkel üzen, de van, amelyik csak csendben, hasi zsírpárnákat okozva „lappang”. Gyanú esetén fordulj orvoshoz, és ezt követően változtass az életmódodon.
1. A hízás lelki okai
A fizikai okok mellett sok esetben lelki problémák állnak a hízás mögött. Ezek közt vezető ok a stressz. Ez a folyamat ugyanis olyan fizikai válaszreakciókat vált ki a szervezetből, amelyek hízásra, első sorban hasi hízásra hajlamosítanak.
Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek
0 Megjegyzések