Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

139 év után megfejtették a sikító múmia titkát: emiatt torzulhatott el az idős hercegnő arca

Halála után 3000 évvel fejtették meg a sikító múmia titkát. Ugyan a riadt arckifejezés nem egyedi a mumifikált testeknél, mégis akadt egy különleges, amely már felfedezése óta szúrta az egyiptológusok szemét.

Fontos tudni, hogy ez az első látásra kifejezetten ijesztőnek tűnő arckifejezés nem minden esetben utal kínhalálra. A mumifikálás ugyanis egy rendkívül bonyolult folyamat, amelynek végzése közben ha nem szíjazták le megfelelően az elhunyt holttestét, az később úgynevezett sikító pózban maradt meg az utókornak.

Egy a leírtaknak tökéletesen megfelelő múmiát 1881-ben fedeztek fel az egyiptomi Luxor területén, a 21. és 22. fáraódinasztia családtagjait rejtő sírokban, ám annak személyét és halálának pontos okát hosszú éveken át homály fedte, egészen mostanáig.

A felfedezése óta eltelt 139 esztendőben mindössze annyit sikerült megállapítani róla, hogy női holttestről van szó. Most azonban a régészek egy CT-vizsgálatnak is alávetették, amelynek köszönhetően minden fontos kérdésükre választ kaptak.

Zahi Hawass egyiptológus és Sahar Saleem radiológusprofesszor ugyanis megállapította, hogy a nő súlyos koszorúér-szűkületben szenvedett, ami aztán egy végzetes szívrohamhoz vezetett.

A testen talált szöveteken egy különleges írásra is rábukkantak, amelynek köszönhetően arra is fény derült, hogy ki volt valójában a rejtélyes asszony.

– Meret Amon fáraó testvére – olvasható a testet takaró anyagon. A híres sikító múmia tehát egy hercegnő volt, aki a következtetések szerint a hatvanas éveiben halt meg. Rejtélyes arckifejezése mögött pedig valószínűleg az áll, hogy szívrohama egy magányos pillanatában tört rá, így holttestére már csak a hullamerevség beállta után találtak rá.

A hercegnő balzsamozásával és testének konzerválásával azonban nem vártak addig, amíg az izmai újra elernyednek, így abban a formában adták át az örökkévalóságnak, ahogyan távozott az élők sorából.

Több hasonlót is találtak

Az idők során a régészek több olyan testet is találtak, amelyek ijesztő, sikító pózban lettek mumifikálva. Közülük a legismertebb III. Ramszesz fáraó rokona, Pentavere herceg volt, aki részt vett a fáraó elleni összeesküvésben, mivel édesanyja őt akarta a trónra ültetni. A herceget súlyos tette miatt halálon túli büntetéssel sújtottak. Az agyát és a belső szerveit nem távolították el, testét pedig kecskebőrrel takarták le, ami a tisztátalanságot jelképezte az egyiptomi kultúrában.

Ősi tárnák óriás körét fedezték fel régészek Stonehenge közelében

Újkőkori tárnák óriás körét fedezték fel régészek az angliai Stonehenge közelében. A több mint tíz méternyi átmérőjű, öt méter mély tárnák egy két kilométeres gyűrűt alkotnak az ősi település Durrington Walls közelében, három kilométerre a 4500 éves Stonehenge-től - adta hírül hétfőn a BBC.



Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések