A SOTE rektora, dr. Merkely Béla kiemelte: minden olyan helyzetben érdemes maszkot viselni, amikor több emberrel is találkozhatunk, a 65 év felettieknek pedig javasolt maszkban kilépniük az otthonaikból – írja a Magyar Hang.
„A maszkok viselése önmagában nem előzi meg a fertőzést, de használatuk lassíthatja a járvány terjedését. Általánosságban elmondható, hogy az egészségügyi ellátás során alkalmazott ún. sebészi maszkot a lakosság körében a dupla rétegű és magas hőfokon mosható textil maszkok helyettesíthetik” – mondta dr. Merkely Béla.
A járványügyi időszakban akkor érdemes maszkot hordani, ha olyan közegbe megyünk, ahol nehezen oldható meg az ajánlott társadalmi távolságtartás, így például boltban, gyógyszertárban vagy tömegközlekedési eszközökön. A 65 év felettieknek azonban akkor is javasolják a textilmaszk viselését, ha csak rövid időre hagyják el otthonaikat, például, ha a lépcsőházon keresztül kiviszik a szemetet.
Fontos, hogy a textilmaszk esetében is figyelni kell az általános szabályokra: csak abban az esetben van értelme a maszk használatának, ha az egyszerre takarja az orrot és a szájat, illetve ha nincsenek rések az arc és a maszk között. Használat előtt és levétel után pedig szükséges az alapos kézmosás.
Célszerű otthon elkészíteni maszkunkat, hiszen a sebészi és az úgynevezett respirátoros arcmaszkokat elsősorban az egészségügyi dolgozók használják. Saját védőfelszerelésünk elkészítésekor kiemelten oda kell figyelni arra, hogy olyan, 60 fokon mosható, többrétegű vászonanyagot válasszunk, ami mosógépben tisztítható.
A maszkok könnyedén elkészíthetők, többször is használhatók, így amennyiben van rá lehetőségünk, készítsünk többet magunk, illetve akár családunk és ismerőseink részére is.
0 Megjegyzések