A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Részletek is felszínre kerülnek a súlyemelőknél kirobbant botrány ügyében – Megszólalt a Magyar Antidopping Csoport vezetője is

Óriási port kavar a német ARD televízió dokumentumfilmje, amely a Nemzetközi Súlyemelő Szövetséget (IWF) és magyar elnökét, Aján Tamást illeti súlyos vádakkal.

A Titkos dopping – a súlyemelők ura című produkció szerint a szervezetet 2000 óta irányító, ötször újraválasztott Aján vezetése alatt az IWF korruptan működött, illetve doppingügyeket is eltussolt.

A német műsor készítői állítják, 5,5 millió dollárnak (1,6 milliárd Ft) veszett nyoma abból a 23 millió dollárból (6,7 milliárd Ft), amit a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól kapott az IWF, az elnök titkársága két titkos bankszámla fölött rendelkezett, amelyek adatai nem szerepeltek a szövetség számviteli mérlegében. A filmkészítők keresték Ajánt, aki nem válaszolt a kérdéseikre – az elnököt lapunknak sem sikerült elérnie.

Persze, próbáltunk az ARD-től is megtudni újabb részleteket.

– Érzékeljük a nagy érdeklődést a témában Magyarországról. Türelmüket kérjük, bizalmasan kezeljük az információkat, de a közeljövőben igyekszünk részletekről beszámolni. Tamást (Ajánt – a szerző) próbáltuk elérni, de állandóan bujkál – panaszkodott a Blikknek név nékül az egyik német tévés kolléga.

Az ARD doppingolás fedezésével is vádolja az IWF-et. A 2008 és 2017 között világbajnoki vagy olimpiai érmes súlyemelők majdnem felénél állítólag nem végeztek doppintesztet a versenyidőszakon kívül. Vesztegetésekről is szó esik, a moldovai súlyemelő-válogatott orvosa például arról vallott, hogy ellenőrök pénzt fogadtak el manipulált minták után.

A film gyanúba keveri a Magyar Antidopping Csoportot (MACS) is, amely a német tévések szerint az IWF által megrendelt tesztek 77 százalékát végezte. Dr. Tiszeker Ágnes, a MACS vezetője a moldovai szál kapcsán kiemelte, az elhangzottakkal szemben 2015-ben nem is járt tőlük ellenőr Moldovában – az ARD arról számolt be, hogy magyar szakemberek segíthettek a csalásban.

– Sosem vetődött fel, hogy magyar doppingellenőrök manipulációban vettek volna részt, nemzetközileg is megbecsülik a munkánkat. Az sem igaz, hogy a 2015-ös houstoni vb-n már nem dolgoztak ellenőreink, az amerikai USADA-val együttműködésben az akkori 24 pozitív doppingminta kimutatásából is kivettük a részünket – mondta Tiszeker. Hozzátette: az ARD-hez a MACS által eljuttatott tények és adatok nem kerültek be a filmbe.

Svájcban indulhat eljárás

A film készítői a Bázeli Egyetem büntetőjogi professzorának, Mark Piethnek (66) megmutatták dokumentumaikat, a szakember szerint három bűncselekmény gyanúja – okirat-hamisítás, hűtlen kezelés és sikkasztás – is felvetődik. Ezek nem évülnek el, és a svájci ügyészségnek hivatalból eljárást kell indítania. Amennyiben erre sor kerül, azt Svájcban kell lefolytatni, mivel az IWF Lausanne-ban van bejegyezve, bár a titkársága Budapesten működik.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések