A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Elképesztő nyomokra bukkantak a geológusok: egészen mostanáig semmi jele nem volt annak, ami Skóciában történt

A skóciai Északnyugati-felföld térségében olyan leletekre bukkantak, amelyek sugallhatják egy évmilliókkal ezelőtti, eddig ismeretlen jégkorszak lehetőségét.

Az Aberdeeni Egyetem geológusai olyan nyomokat azonosítottak a Torridon környéki kőzetekben, amelyeket az olvadó jéghegyekről a tavakba aláhulló kavicsok okoztak.

Ezek a kőzetek a Föld történetének egy "viszonylag nyugodt" időszakából származnak, amelyet "unalmas egymilliárdként" is szokás emlegetni. Ez a periódus 1800 millió évvel ezelőtt kezdődött, és 800 millió éve ért véget.

A bolygón több nagy eljegesedés is történt, ezek közül a legkorábbi ismert jégkorszak a több mint kétmilliárd évvel ezelőtti huroni eljegesedés volt.

"Az úgynevezett unalmas egymilliárd idején a globális éghajlat mérsékelt és változatlan volt. Az egyedüli élőlények az óceánok algái voltak, a szárazföld kietlen pusztaság volt és az oxigénszint mindössze 10 százaléka volt a mainak" - mondta Adrian Hartley, az egyetem munkatársa. "Egészen mostanáig nem találtak éghajlatváltozásról árulkodó bizonyítékot, ám a tanulmányunkból kiderült, hogy a Föld felszínén volt jég ebben az időszakban" - tette hozzá a szakember.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések