Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Vége a köhögésnek: így hat a lándzsás útifű

A nyirkos, szeles időben szinte mindenki megfázott, ami nemcsak orrfolyással, torokfájással, de olykor csillapíthatatlannak tűnő köhögéssel is jár. Napi pár csésze lándzsás útifűtea természetesen gyógyít ki belőle.

Mindenhol ott van, mégsem vesszük észre

A keskenylevelű vagy lándzsás útifű vidéken utak mentén, rétek, erdőszélek környékén szinte mindenhol megtalálható, így te is biztosan találkoztál már vele, csak nem voltál tisztában vele, milyen értékes kis növényről van szó. Hosszúkás levelei cser- és nyálkaanyagokat, C-vitamint, valamint iridoidokat tartalmaznak, melyek köhögés esetén segítenek felköhögni a váladékot. 

Mélius Juhász Péter ismert, 1500-as évek végéről származó Herbáriuma szerint a lándzsás útifű "a szájadat, torkodat gyógyítja, ha vizével mosod". Az útifüvet elsősorban a légzőszervi megbetegedések ellen használhatod, erős köhögés, szamárköhögés esetén, korábban pedig a tüdőtuberkulózisra is alkalmazták. A növény a tüdő mellett a vért is tisztítja, sok gyenge tüdejű, vérszegény, sápadt gyerek és felnőtt állapota javul tőle.

Sebekre és májproblémákra

A köhögés mellett a lándzsás útifű máj- és epebajok esetén is jó szolgálatot tesz, magjának epekőképződés-gátló hatást is tulajdonítanak. A növény még a méregtelenítésben is jól jöhet: segíti a kórokozók és a salakanyagok távozását. Kúraszerűen használva csökkenti a gyakori megbetegedések számát, főleg kakukkfűvel párosítva. 

Nehezen gyógyuló vagy friss sebek gyógyításánál is elsőrangú, évszázadok óta kezelik vele a csatákban szerzett sebektől kezdve a gyerekek horzsolásait. Friss levelét régen egyszerűen szétmorzsolták az ujjaik között, és darázscsípésre, kígyó- vagy más állat harapására kenték. Nehezen gyógyuló sebek esetén is felgyorsítja a regenerációt.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések