A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Körömgomba: ki van a legnagyobb veszélyben?

Körömgombát a közhiedelemmel ellentétben nem csak az uszodában lehet elkapni, de akár hajlamosító tényező lehet egy gyógyszer, egy rossz cipő, vagy egy nem megfelelően áttörölt lábujj is gondot okozhat.
A körömgomba, vagy latin nevén onychomycosis népbetegségnek számít. Egyes adatok szerint az európai lakosság 20 százaléka érintett. A magyar lakosságnak több mint a fele már élete folyamán legalább egyszer átesett valamilyen gombás fertőzésen, de sokan szenvednek attól, hogy a gombásodás tartósan, vagy időről időre visszatérően panaszokat okoz.

Körömgomba: minél előbb kezelni kell!

A lábkörmök esetén különösen igaz ez, hiszen a körmök egymáshoz való közelsége miatt, ha az egyiken elkapunk egy fertőzést, közbeavatkozás nélkül jó eséllyel tovább terjed a többire is. A körömgombás fertőzések ráadásul maguktól nem gyógyulnak meg, így felesleges erre várni. Tanácsos már az első tünetek észlelésekor szakorvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulni, és mielőbb megkezdeni a kezelést. Akörömgombaráadásul nem csak csúnya és kellemetlen, de ha tartósan fennáll, az komoly szövődményekkel is járhat, például ekcémát, orbáncot okozhat, vagy terjedésével gennyes sebek keletkezhetnek.

Nem csak uszodában kaphatjuk el

A körömgomba kialakulásáról a legtöbb embernek egy koszos uszodai zuhanytálca jut az eszébe, ami részben igaz lehet , ám egy sor más, hajlamosító tényezőt is figyelembe kell venni. A körömgomba kialakulásának esélyét mindenképpen növelik a rossz higiéniás szokások, vagy éppen annak szöges ellentéte, a túlzott tisztálkodás. A napi fürdésnél, tusolásnál is oda kell figyelni, hogy az összefekvő bőrfelületeket (tipikusan ilyen a lábujjak köze), minden esetben szárazra töröljük. Az apró hajlatokban megrekedt víz, nedvesség ugyanis a gombák melegágya. Uszodában, strandon pedig még inkább oda kell erre figyelni, tanácsos ezeken a helyeken a tusolókba papuccsal bemenni.

A higiénia, bár fontos szempont, de nem az egyedüli kockázati tényező. Hajlamosíthat a gombás megbetegedésekre, és így a körömgomba kialakulására is például az elhízás, a cukorbetegség, illetve bizonyos hormonális betegségek és anyagcserezavarok is. Általában elmondható, hogy a 60 év felettiek veszélyeztetettebbek a körömgombával szemben. De növeli a körömgomba kialakulásának esélyét a végtagok rossz vérellátása is, az artériás és vénás keringési zavarok és a különböző neuropáthiák. Egyes gyógyszerek is befolyásolhatják: egyes szteroid alapú készítmények, illetve a szájon át tartósan vagy gyakran szedett antibiotikumok hatására is kialakulhat gombás megbetegedés.

Körömgomba esetén különösen oda kell figyelni lábunkra. Nem szabad túl szoros cipőt viselnünk, ez ugyanis elszorítja a vérkeringést, ráadásul - főleg, ha nem megfelelő a cipő szellőzése, vagy nem pamut zoknit húzunk hozzá - lábizzadáshoz vezet, ami szintén ideális környezet a körömgomba kialakulásához. Ha - például sportolás miatt - rendszeresen körömsérüléseket szerzünk, akkor is jó felkészülni, hogy előbb-utóbb megjelenik a körömgomba az érintett területen. Igyekezzünk tehát kizárni ezeket a hajlamosító tényezőket. Amennyiben nem sikerül, és észleljük az első tüneteket, minél előbb el kell kezdeni a körömgomba kezelését  - írja a Házipatika.com.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések