Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.



Így kezelje a szemszárazságot

Ég, viszket, úgy érzi mintha homok lenne a szemében? Ezek a szemszárazság klasszikus tünetei. Mielőtt azonban műkönnyhöz nyúlna, feltétlenül konzultáljon szemész szakorvossal.
Hiszen – ahogy Dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa fogalmaz -, akár ártani is tudunk egy-egy rosszul megválasztott készítménnyel. Ugyanis szemszárazság nemcsak egyféle van, és ezek kezelése különféle készítményeket igényel - írja a napidoktor.

Ha rossz műkönnyet választunk, akár árthatunk is

Mielőtt szemszárazság esetén műkönnyhöz nyúlnánk, feltétlenül konzultáljunk szemész szakorvossal, nem mindegy ugyanis, hogy mennyiségi, vagy minőségi szemszárazság áll fenn. A két típus eltérő műkönnyet igényel. Dr. Jánosházi Eszter kiemelte, hogy míg a minőségi szemszárazság inkább a könnyfilm nem megfelelő összetételéből adódik, addig a mennyiségi szemszárazság épp akkor áll fent, amikor kevés könny termelődik. Ennek lehet valamilyen belső szervi oka, vagy jelentkezhet akár gyógyszer mellékhatásaként. Általánosságban elmondható, hogy eleve kevesebb könnyet termelnek a nők, a világos bőrű, szőke hajú, kék szemű emberek.

„Ha valakinek mennyiségi szemszárazsága van, kevés a könnye, akkor inkább a vizes, híg típusú műkönnyeket szoktuk javasolni, és azzal mennyiségileg lehet pótolni a könnyfilmet. Azok esetében, akiknél elégtelen mennyiségű a zsíros fázis, nem szerencsés a híg, vizes műkönny, hiszen az tovább hígítja, a könnyet ezáltal pedig fokozhatja a panaszokat” – mondja a szemész szakorvos.

Minőségi szemszárazság esetén, bár mennyiségre elegendő lenne a könnyfilm a könny összetétele nem megfelelő, ezáltal híggá válik a könnyfilm. Ez akkor jelentkezhet, ha túlsúlyba kerül a vizes fázis a zsírossal szemben. Emiatt például könnyebben felszakad a könnyfilm, lecsorog a szemfelszínről és ezáltal „szárazon marad” a szemfelszín.

„Ebben az esetben például olyan műkönnyet szoktunk javasolni, amiben benne vannak a zsíros elemek. Az úgynevezett lipid tartalmú műkönnyek hígítás helyett pótolják a zsíros elemeket, így egy egészségesebb könnyfilmet hoznak létre, mely jobban feltapad a szemfelszínre és nem párolog el olyan gyorsan” – javasolja a szemész szakorvos.

Szemszárazság kezelése géllel

Van egy harmadik típusú könnypótlási lehetőség is: sűrű, zselé állagú könnypótló készítményekkel.

„Ezt elsősorban olyan esetekben használjuk, amikor idősebbekről van szó, akik nem tudnak olyan gyakran cseppenteni maguknak, vagy, hogy tartósabb legyen a hatás. Ennek az a hátránya, hogy a mai rohanó világunkban a fiatalok nem szeretik, ha a zselé becseppentése után várniuk kell, amíg az eloszlik a szemfelszínen és ez praktikusságát tekintve nem mindig szerencsés” – fejti ki a szemész szakorvos, aki hozzáteszi, hogy a kontaktlencse használatra hogy a kontaktlencsét viselők figyelmét is gyakran felhívja a műkönny használatára Ugyanis a modern kontaktlencsék viselése során nem veszít sok nedvességet a szem, mégis előnyös, ha pótoljuk a könnyet. Kontaktlencse viselés előtt és után is érdemes cseppenteni.  Sőt, van olyan készítmény, melynek olyan az összetétele, hogy direkt rá lehet csöppenteni a kontaktlencsére és nem károsítja kontaktlencsét.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések