Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Öltöztessük otthonunkat karácsonyi díszbe!

A karácsonyi fények és díszek a gyermekkorunkra emlékeztetnek bennünket. Éppen ezért, ha már december elején feldíszítjük az otthonunkat, akkor sokkal boldogabbak lehetünk az ünnepi várakozás időszakában – írja a Dai­ly Mail.
A pszichológusok szerint a nosztalgiázás pozitív hatással van a közérzetünkre, a felhőtlen múlt felidézése számos problémát megoldhat, illetve hatékony lehet a stressz és a szorongás kellemetlen tünetei ellen is.

Izgalmas várakozás

Gyakran előfordul, hogy az ünnepi dekoráció azt a boldog időszakot idézi fel bennünk, amikor egy közeli családtagunk még élt. Vagy ha ránézünk egy ragyogó fényfüzérre, akkor eszünkbe jut, hogyan éreztük magunkat akkor, amikor még hittünk a Mikulásban – mondta Amy Morin pszichoterapeuta. Ha néhány héttel karácsony előtt ünneplőbe öltöztetjük az otthonunkat, akkor sokkal hosszabb ideig élhetjük át a várakozás izgalmas napjait.

Barátságos szomszédok

Ha jó benyomást szeretnénk tenni a szomszédainkra, akkor feltétlenül díszítsük fel otthonunkat, házunkat kívülről is. A Journal of Environmental Psychology című szaklapban megjelent kutatás szerint ugyanis a fényfüzérek barátságosabbá tesznek, ezért sokkal pozitívabban állnak majd hozzánk a szomszédok, vagy a ház, utca lakói.

Megunható dallamok

A karácsonyi zene azonban éppen az ellenkező hatást váltja ki belőlünk. Linda Blair klinikai pszichológus elárulta, hogy az ünnepi dallamok szellemileg teljesen kimerítenek bennünket, amennyiben túl sokszor halljuk ugyanazokat a számokat. Figyeljük meg, hogy amikor egy kellemes zenét hallgatunk, az eleinte tetszik, majd elér egy csúcspontot és utána egyre jobban idegesít. Tehát, ha egy hónapon keresztül ugyanazokkal a karácsonyi számokkal szórakoztatnak bennünket vásárlás közben, akkor azt egy idő után igen unalmasnak találjuk.

Ezért fontos megbocsátani

A múlt felidézése mellett gondoljunk a jövőnkre is, és mivel közeleg a szeretet ünnepe, ezért vegyük számba, hogy kiket bántottunk meg az elmúlt időszakban. Fred Luskin amerikai pszichológus szerint a megbocsátás gyakorlása csökkenti a depressziót, reménytelibbé tesz, csillapítja a dühöt, javítja a lelki kapcsolatokat és növeli az önbecsülést.

Tegyünk jót valakivel

Az adományozás oldja a stresszt, erősíti az önbecsülést és az immunrendszerünket. A másokkal való kapcsolat, mások támogatása ugyanis oxitocint, azaz boldogsághormont szabadít fel, amely csökkenti a stressz tüne­teit – mondta Fedor Mariann, a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológiai Tanszékének pszichológusa. A szakember szerint akár pénzzel, akár idővel vagy odafigyeléssel ajándékozunk meg másokat, abból mi is profitálunk: nő az önbecsülésünk, és a környezetünk sze­mében is elismerésre számíthatunk. Amikor segítünk valakin, jobb embernek érezzük magunkat, hiszen felemelő érzés látni, hogy jót tettünk valakivel.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések