Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Ukrajnában megszüntetnék a független Korrupcióellenes Hivatalt


Az ukrán parlament elfogadta azokat a törvénymódosításokat, amelyek a kritikusok szerint gyakorlatilag megsemmisítik Ukrajna két legfontosabb korrupcióellenes intézményének függetlenségét – írja a Kyiv Independent.

A törvény új hatásköröket ad az ügyészségnek, megkerülve ezzel a Korrupcióellenes Hivatalt (NABU) és a Korrupcióellenes Ügyészséget (SAPO). A törvényjavaslat értelmében az ügyészség utasíthatná az eddig független NABU-t és SAPO-t. 

A Korrupcióellenes Hivatal vezetője szerint a változtatások lényegében eltörölnék ezeknek az intézményeknek a függetlenségét, és a legfőbb ügyésznek rendelnék őket alá. „Elpusztítják Ukrajna korrupcióellenes infrastruktúrája, amelyet 2015 után [az Euromajdan-forradalom után] felépítettünk” – áll a közleményben.

A törvényjavaslatot 263 képviselő támogatta, 13 ellene szavazott, további 13-an pedig tartózkodtak. 

A törvényjavaslatot még alá kell írnia Volodimir Zelenszkij elnöknek, akinek vétójoga van, ugyanakkor a kritikusok szerint a törvényjavaslat célja éppen az, hogy megakadályozzák a Zelenszkij környezetével szembeni független nyomozásokat. 

A Korrupcióellenes Hivatal nemrég hivatalosan is meggyanúsította Ukrajna miniszterelnök-helyettesét, Olekszij Csernisovot egy nagy visszhangot kiváltó illegális földszerzési ügyben. Csernisovot Zelenszkij közeli szövetségeseként tartják számon.

Július 21-én több bűnüldöző szerv átfogó házkutatásokat tartott a NABU és a SAPO székhelyén. Jelenleg tizenöt NABU-alkalmazott ellen folyik nyomozás különböző okokból. 

A törvényjavaslatot az ukrán civil társadalom és közélet rengeteg, külföldön is ismert alakja élesen kritizálta, köztük a legnagyobb ukrajnai újságok. A Zelenszkij-kormányzat korrupcióellenes intézményekkel és szervezetekkel szembeni fellépése az EU-nak sem tetszik.

„Az Európai Unió aggodalmát fejezi ki Ukrajna legutóbbi, a korrupcióellenes intézményekkel, a NABU-val és a SAPO-val kapcsolatos intézkedései miatt. Ezek az intézmények kulcsfontosságúak Ukrajna reformprogramjában, és függetlenül kell működniük a korrupció elleni küzdelem és a közbizalom fenntartása érdekében” 

– idézi az Európai Bizottság szóvivőjét a Kyiv Independent. Guillaume Mercier azt mondta:

„Az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, amelynek feltétele a átláthatóság, az igazságszolgáltatási reform és a demokratikus kormányzás terén elért előrelépés.”

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések