Az Egyesült Államok légvédelmi Patriot rakétákat küld Ukrajnának, a szállítmány költségeit azonban az Európai Unió állja – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap reggel a marylandi Andrews légibázison tett nyilatkozatában.
A döntés jelentős fordulatot jelent az amerikai külpolitikában, miután Trump korábban több alkalommal is bírálta az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget.
Trump közölte: még nem született döntés arról, hogy pontosan hány rakétát küldenek Ukrajnába, de elmondása szerint Kijev „sürgősen védelemre szorul”.
„Küldeni fogunk nekik Patriotokat, amelyeket nagyon is igényelnek, de az Egyesült Államoknak ez nem fog semmibe kerülni, mivel az Európai Unió fizeti azokat”
– fogalmazott az elnök.
A Patriot rendszer az egyik legmodernebb légvédelmi eszköz, amely akár 100 kilométeres hatótávolságú célpontokat is képes megsemmisíteni. A PAC-3 típusú rakéták darabonkénti ára mintegy 4 millió dollár.
Trump megerősítette: a NATO tagállamai és az EU vállalják a költségek jelentős részét. Németország és Norvégia már jelezte szándékát, hogy vásárolnak Patriot rendszereket, amelyeket átadnának Ukrajnának.
A német kancellár, Friedrich Merz elmondása szerint Berlin két rendszert, Norvégia pedig egyet tervez beszerezni.
A Fehér Ház bejelentése szerint Trump hétfőn találkozik Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban. A találkozón további biztonságpolitikai kérdésekről is egyeztetnek, köztük Ukrajna támogatásáról és a NATO keleti szárnyának megerősítéséről.
Trump az elmúlt hónapokban többször próbálta közvetítőként rávenni Oroszországot és Ukrajnát a tűzszünetre, azonban – elmondása szerint – Moszkva nem mutatott hajlandóságot a megegyezésre. Az elnök a napokban úgy fogalmazott: „Putyin sokakat meglepett. Barátságosan beszél, majd éjjel bombákat dob.”
A hírportálok információi szerint az új amerikai tervek nemcsak légvédelmi rakétákra, hanem akár hosszú hatótávolságú fegyverek szállítására is kiterjedhetnek.
Ezek a rakéták mélyen orosz területre, akár Moszkvába is elérhetnek, amennyiben Washington véglegesíti az erről szóló döntést. Az amerikai, európai és ukrán illetékesek szerint a fegyverszállítás célja az, hogy erősebb nyomást gyakoroljanak Oroszországra, és elősegítsék a fegyverszüneti tárgyalások újraindítását.
0 Megjegyzések