Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Trágyaszórással üzentek Brüsszelnek a magyar gazdák

Traktorokkal vonultak Budapestre, és trágyát borítottak az Európai Unió Házához a magyar gazdák, tiltakozásul az Európai Bizottság friss költségvetési javaslata ellen. A demonstrációt a gazdaszervezetek azért szervezték, mert szerintük az uniós tervezet háttérbe szorítaná a mezőgazdaságot, miközben a pénzeket a védelemre, ipari versenyképességre és Ukrajna támogatására csoportosítanák át. A gazdák attól tartanak, hogy az európai élelmiszer-ellátás biztonsága kerül veszélybe, miközben a döntések róluk, de nélkülük születnek.

Az Európai Bizottság a 2028 és 2034 közötti időszakra 1717 milliárd eurós uniós költségvetést javasol. Ez jelentős növekedést jelentene a jelenlegi, 2021–2027-es időszak 1200 milliárd eurós szintjéhez képest. A javaslat szerint az uniós költések a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének 1,23 százalékára emelkednének a mostani 1,1 százalékról. A számot több uniós tisztviselő és diplomata is megerősítette, de még a biztosok többsége sem látta a végleges verziót.

UGYANAKKOR A JAVASOLT KÖLTSÉGVETÉS EGYÉRTELMŰ IRÁNYVÁLTÁST JELEZ: A HAGYOMÁNYOSAN MEZŐGAZDASÁGRA ÉS REGIONÁLIS FEJLESZTÉSRE SZÁNT ÖSSZEGEK HELYETT ÚJ PRIORITÁSOK – MINT A VÉDELEM, VERSENYKÉPESSÉG ÉS INNOVÁCIÓ – KERÜLNÉNEK ELŐTÉRBE.

A tervezet szerint 946 milliárd euró jutna az „európai szociális modell és életminőség” finanszírozására, amelybe a regionális politika és a közös agrárpolitika is beletartozik. Ez a jelenlegi kiadások kétharmadát jelenti, de arányaiban csökkenne. A mezőgazdasági támogatások és a szegényebb régióknak nyújtott források tehát várhatóan kisebb szerepet kapnak a jövőben.

Fotó: Papajcsik Péter / Index

 

Ezen felül 522 milliárd eurót szánnának a „versenyképességre, jólétre és biztonságra”, 190 milliárdot a „Globális Európa” programra, amely például fejlesztési segélyeket és a szomszédos országok támogatását tartalmazza, míg 107 milliárd euró menne az uniós intézmények működtetésére, beleértve a fizetéseket is.

Tüntetést szerveztek Budapestre

Komoly visszhangot váltott ki az Európai Bizottság legújabb, 2028-tól induló hétéves költségvetési javaslata. A tervezet ugyan jelentős kiadásnövekedéssel számol, de az átcsoportosítások nyomán háttérbe szorulnának a mezőgazdasági és a regionális fejlesztési források – helyettük a védelem, az innováció és az ipari versenyképesség kapna nagyobb hangsúlyt.

„Nincs érdemi szakmai vita, csak kommunikáció és hitegetés” – mondta a VG-nek Cseh Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke.

EZÉRT SZERDÁRA TÜNTETÉST SZERVEZTEK AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG MAGYARORSZÁGI KÉPVISELETE ELÉ.

Az Európa Pontnál, a Millenáris mellett tartott demonstráción a MAGOSZ elnöke hangsúlyozta: minden vármegyéből érkeztek gazdák, akik egy fontos ügyért jöttek össze. Mint mondta, 70 szervezet képviselteti magát a megmozduláson, ami jól mutatja, mekkora a baj az ágazatban. Kifogásolta, hogy Brüsszelben a gazdák feje fölött, zárt ajtók mögött születnek döntések, az információkat pedig csak nagy nehézségek árán lehet megszerezni.

„SEMMI MÁST NEM ÜZENÜNK, CSAK AZT: A GAZDÁK NÉLKÜL NE DÖNTSENEK” – FOGALMAZOTT.

Azt is hozzátette, hogy a jelenlegi helyzetben úgy tűnik, Ukrajna érdekei fontosabbak az uniós vezetőknek, mint az európai gazdáké. Szerinte a háborút a magyar és uniós gazdák pénzéből finanszírozzák, miközben az uniós elit hatalmas földterületeket szerzett meg a térségben. A gyorsított ukrán csatlakozás szerinte éppen ezért sürgető számukra: nagyobb hasznot remélnek belőle. A demonstráció idejére a Lövőház utcát traktorokkal zárták le.

Az egyik traktor közvetlenül az Európai Unió Háza elé állt be, utánfutóján egy rakomány trágyával, aminek egy részét kiszórta az épület bejárata elé.

A demonstráción felszólaló MAGOSZ-elnök szerint amíg Brüsszel „nem áll le ezzel az őrültséggel”, és amíg gazdákat küldenek „a vágóhídra”, addig a tiltakozás az egyetlen lehetőségük. Mint fogalmazott:

Nekünk csak a traktor maradt. De ha kell, ezerszer is felállunk rá – nem hagyjuk, hogy ellehetetlenítsenek bennünket.

Azt kérte a magyar kormánytól, hogy ne engedjen a brüsszeli nyomásnak, és ha szükséges, éljen a vétó lehetőségével. Szerinte előbb-utóbb Nyugat-Európában is felébrednek a gazdák: mint mondta, a német parasztszövetség főtitkára is hasonló problémákról számolt be, csak ott nem áll ki mellettük a kormány.

(Index)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések