Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

BBC: a saját soraiból buktathatják meg Orbán Viktort


A brit közszolgálati média arról ír, hogy egykori bizalmi köréből érkező, jobboldali kihívó jelentheti a legnagyobb fenyegetést Orbán Viktor 15 éve épített hatalmára. A BBC azt fejtegeti „visszanyal a fagyi” felütéssel, hogy Orbán Viktor hosszú évekig sikerrel exportált „illiberális” politikai modellje most hazai terepen kezd megrepedni: a társadalmi elégedetlenség, gazdasági stagnálás és a korrupciós botrányok egyre erősebben hatnak vissza, ráadásul – mint írják – éppen a saját soraiból került ki a legnagyobb kihívója. 


Megrendülni látszik Orbán Viktor pozíciója a 2026-os parlamenti választások közeledtével – nem elsősorban a hagyományos baloldali vagy liberális ellenzék térnyerése miatt, hanem egy új, belülről érkező jobboldali kihívó miatt – írja a BBC véleménycikkében utalva Magyar Péter felbukkanására és politikai szerepvállalására. 

„Visszanyal a fagyi” – ezzel a felütéssel ír a lap a Fidesz jelenlegi helyzetéről és Magyar Péter megjelenéséről a magyar politikai életben, akiről úgy fogalmaznak, hogy 2024 februárja óta dinamikusan építi politikai mozgalmát.

A cikk kitér a Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter lemondásához vezető kegyelmi ügyre is, mint „a közvéleményt megrázó és a Fideszre komoly erkölcsi, politikai csapást mérő” ügyre. Mint írják, ez azért különösen nagy csapás a kormányzó pártra, mert Orbán Viktor évek óta a hagyományos családi értékek védelmében határozza meg politikáját.

A lap részletesen ír arról is, hogy Magyar Péter a Partizánnak adott interjúban élesen bírálta a kormányzatot a szerinte arra jellemző nepotizmus és korrupció miatt. A szerző szerint ez azért új hang a magyar közéletben, mert ezúttal nem baloldali retorikával, hanem a kormányzó jobboldal morális alapjainak megkérdőjelezésével állt elő valaki. Az írás kitér arra, hogy a Tisza Párt vidéken is komoly támogatottságot épít ki azon a terepen, amely eddig egyértelműen a Fidesz bázisa volt. A BBC a sorra megjelenő közvéleménykutatásokra is kitér, mint írják, Magyar Péter pártja 9–18 százalékponttal is vezethet a Fidesz előtt, leszámítva a kormányközeli Nézőpont Intézet méréseit.

A BBC szerint Orbán Viktor évtizedeken át sikeresen alkalmazta az egyszerű üzenetekre, félelmekre és identitáspolitikára épülő stratégiáját – legyen szó a menekültválságról, a „genderideológia” elleni kampányról vagy az ukrajnai háború értelmezéséről. Ezek a módszerek azonban, mint írják, most saját rendszerét kezdik kikezdeni.

A miniszterelnök – aki 1990 óta összesen 19 évet töltött hatalomban – olyan rendszert épített ki, amelyet gyakran neveznek „illiberális demokráciának”. A szerző úgy véli, hogy a parlamenti választási rendszer átalakításával és az alkotmánybíróság átszabásával konszolidálta hatalmát a magyar miniszterelnök. A lap megjegyzi, hogy „a Fidesz médiahátszele, valamint az állami propaganda és hirdetések segítették Orbán Viktor abban, hogy hosszú időn át tematizálja a közbeszédet”.

A miniszterelnökkel foglalkozó cikk kitér arra is, hogy az utóbbi hónapokban látványos ellenállás is mutatkozik: a Pride betiltására tett kísérlet ellenére több mint 100 ezren vonultak fel Budapesten, sokkal többen, mint az ezt megelőző években. A BBC szerint ez is arra utal, hogy a kormány által eddig sikeresen elfojtott liberális értékek újra hangot kapnak – még ha nem is ez jelenti a legnagyobb veszélyt Orbán Viktor hatalmára nézve.

A valódi kihívás a cikk szerzője szerint inkább a közszolgáltatások válságos állapotából, a gazdasági problémákból és a politikai elit belső repedéseiből fakad. A magyar gazdaság – különösen az autóiparon keresztül – erősen függ a német piac alakulásától, és a stagnálás jelei egyre egyértelműbbek, és a cikk szerint úgy tűnik Orbán Viktor már nem tudja azt az életszínvonalat kínálni, amelyet korábban.

Eközben hangsúlyozzák, hogy Magyar Péter országjáró kampányt folytat, látogatásait élőben közvetíti, és tömegeket vonz, sokan benne látják a változás esélyét. A Tisza Párt időközben megtartotta második országos kongresszusát Nagykanizsán, ahol hivatalosan is elindította a 2026-os választási kampányát.

Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a párt a vidéki Magyarország bevonásával kívánja erősíteni bázisát. A lap Magyar kapcsán megjegyzi még, hogy Orbán Viktor miközben nemzetközi porondon még mindig „az illiberális minta” megtestesítője, hazai pozíciójában eddig nem látott kihívásokkal néz szembe – mégpedig éppen a saját eszközeivel operáló, egykori szövetségese révén.

(index)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések