Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Schiffer szerint a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés önmagában nem elég


Nem Magyarország, hanem a globális progresszív befolyás alatt működő nemzetközi intézmények szigetelődnek el – jelentette ki Schiffer András az Indexnek. A volt országgyűlési képviselő szerint a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés csak gesztus, valós megoldást a nemzetközi együttműködési rendszer reformja jelentene. Schiffer Netanjahu mellett hiányolja az elfogatóparanccsal körözött politikusok közül az olyanokat is, mint Bill Clinton, George W. Bush vagy Tony Blair. 

Schiffer András az Indexnek elmondta, hogy önmagában nem tartja problémásnak Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti fogadását, ahogyan a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépés gesztusát sem. Rámutatott, hogy Orbán Viktor maga is megemlítette: első miniszterelnöki ciklusa idején ő szignálta Magyarország csatlakozását az ICC-hez. Schiffer szerint azonban

A kormányzati érvelés, amely szerint a bíróság mára politikai eszközzé vált, nehezen vitatható.

A volt parlamenti képviselő ugyanakkor két súlyos hiányosságra is felhívta a figyelmet. Egyrészt, noha szerinte valóban igaz, hogy az ICC politikai eszközzé vált, nemcsak a bíróságra igaz ez a jelenség, hanem tágabb értelemben a nemzetközi együttműködés különféle szervezeteire is. Schiffer András úgy véli, a globális progresszív hálózat hosszú évtizedek óta arra használja ezeket az intézményeket – így az európai intézményeket, az ENSZ-t és szakosított szervezeteit –, hogy saját politikai céljainak eszközei legyenek. Példaként említette a WHO „dicstelen szerepét” a Covid–19-járvány idején, amely büszkén hivatkozott arra, hogy milyen jelentős támogatásban részesül a Bill Gates Alapítványtól. Schiffer úgy látja, hogy önmagában a kilépés nem elégséges válasz:

Magyarországnak élen kellene járnia abban, hogy újragombolják a nemzetközi együttműködés rendszereit.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy a globalizáció világában az országok egymásra vannak utalva, így sem a globális nagytőke megregulázása, sem az ökológiai válság kezelése nem képzelhető el nemzetközi együttműködés nélkül. Schiffer András szerint az ICC-ből való kilépéssel nem Magyarország szigetelődik el, hanem azok a nemzetközi intézmények, amelyeket a progresszív hálózatok körbevettek és befolyásuk alá vontak. Úgy látja, ezek az intézmények egyre inkább elveszítik eredeti funkciójukat, mivel már nem a valódi nemzetközi együttműködést szolgálják, hanem globális tőkeérdekeket képviselnek. Ez szerinte súlyos tragédia az emberiség számára.

Schiffer úgy véli, a nemzetközi együttműködés szervezeteinek alapvetően két fő feladatuk lenne: egyrészt képviselni és érvényesíteni a százmilliók érdekeit a tőkeérdekekkel szemben, másrészt biztosítani a hatékony fellépést az ökológiai válsággal szemben. Hangsúlyozta, elszámoltatható kapitalizmus csak nemzetközi együttműködésen keresztül valósítható meg. A Nemzetközi Büntetőbíróság politikai természetére szerinte nem is Netanjahu esete a legjobb példa, hanem az, hogy

miért nem adtak ki elfogatóparancsot olyan politikai vezetők ellen, mint Bill Clinton, George W. Bush vagy Tony Blair. Mint fogalmazott, hol volt az ICC akkor, amikor az Egyesült Államok Jugoszláviát bombázta, vagy Irakba bevonult? Számos puccsról tudunk, amelyekben a CIA vagy ahhoz kapcsolódó szervezetek érintettek voltak

— hangsúlyozta. Schiffer kijelentette, amíg az ICC nem emel szót az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság háborús bűnei, valamint a guantánamói fogolytábor ügyében, addig valóban nehéz vitatkozni azzal, hogy a bíróság politikai furkósbottá vált.

(PS)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések