A kormányfő beszámol a legfrissebb eseményekről, döntésekről.
25 év nagy idő és az egész nemzetközi politikai térben nagy változások történtek – szögezte le újságírói kérdésre Orbán Viktor azt, hogy mi minden történt az elmúlt 25 évben, amíg a Nemzetközi Büntetőbíróságnak volt a tagja Magyarország.
A nemzetközi szervezetek szembefordultak a szuverén nemzetállamokkal, könnyen felfejthető a mögöttük lévő politikai szándék.
Megjegyezte a miniszterelnök, hogy „nem mondhatjuk, hogy az egész világ tolongott volna, hogy a tagjává váljon ennek a szervezetnek”. Szerinte a kommunizmus után hazánk igyekezett kijelölni a saját helyét a nemzetközi térben, ebben az időszakban váltunk mi is az ICC tagjává.
Magyarország mindig is félszívvel állt az ICC-hez, mert a statútumot bár aláírt az ország, de sohasem tettük a magyar jog részévé – fejtette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint aláírtak egy nemzetközi szerződést, de sohasem tettük meg az összes lépést, amivel a magyar jog teljeskörű része lett volna.
Egyrészt nem szoktuk, nem akartuk letartóztatni a vendégeket.
Egyébként jó, hogy Izrael Magyarország barátja – tette hozzá.
Ma egy olyan világban élünk, hogy Nyugat-Európában minden nap erősödik az antiszemitizmus – jegyezte meg Orbán Viktor az eset kapcsán, s azzal, hogy az uniós vezetők Brüsszelben meg sem akarják állítani a migrációt, így növekszik az antiszemitizmus – az meg kivételnek számít, hogy egy országban zéró-tolerancia van.
Nekünk közvetlen érdekünk Izrael stabilitása”
– szögezte le, ugyanis ha ott valamilyen instabilitás van, annak mi a kárvallottjai leszünk, s megemlítette Szíria példáját, mert ami ott történik, az napokon belül megérződik itthon.
Gazdasági érdekünk az együttműködésünk Izraellel, ahogy a turizmus területén is jelentős előrelépési lehetőségek vannak, mivel itt biztonságban érezhetik magukat – tette hozzá.
10 cél
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 5 gazdasági és 5 politikai céljuk van 2025-re.
Csökkentik az élelmiszerárakat, elindul a 100 gyár program, zajlik a Demjén Sándor Program, lesz nyugdíjas élelmiszeráfa visszatérítés is, valamint az adómentesség kiterjesztése az édesanyákra. 5-ből négy politikai cél már elindult is. Ennek a hátterét egy gazdasági terv adja – mondta.
Az első negyedévben 0,7-0,8 százalékkal fog nőni a magyar gazdaság, míg a harmadik negyedévben elérjük a 3, majd a 3,5 százalékot.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a magas foglalkoztatottsági arányt fenn kell tartani, a terv az, hogy 5 millió ember legyen foglalkoztatott.
Az ukrán-orosz konfliktusról
Orbán szerint Magyarországnak egy dolga van most, támogatni Trumpot és az ő politikáját Ukrajnával kapcsolatban, csakhogy közben, folytatta, Nyugat-Európa más irányt képvisel. „Legyen béke, közben mi erősítsük a hadseregünket, és a gazdaságunkat” – mondta Orbán.
„Csóró országoknak sosincs erős hadseregük”.
Szerinte Trumpnak már sikerült elszigetelnie a konfliktust, a következő pont, hogy fegyvernyugvást érjenek el. „Én azt hiszem, hogy Magyarország akkor is meg tudja valósítani a saját béketervét”, ha a nyugat-európai környezet nem kedvező, mondta Orbán.
Az inflációról
Az árak letöréséről a miniszterelnök azt mondta, három területen történtek olyan áremelkedések, amelyek súlyosan érintették a családokat. Az egyik az élelmiszerárak emelkedése, itt kellett a leggyorsabban beavatkozni, „mert enni kell, ott nem lehet várni”, aztán a szolgáltatások, például a telekommunikációs területen – itt szigorú hangvételű beszélgetések zajlottak, és szerinte meg tudják oldani, hogy ne kelljen beavatkozni, mert összesen három céggel kell megállapodniuk. A harmadik terület, ahol az árak elszaladtak, azok a banki szolgáltatások, szerinte itt is van esély a megállapodásra.
A drogokról
A tarnazsadányi látogatására is kitért, „nem a budapesti irodából érdemes irányítani az ilyesmit”, magyarázta Orbán, majd dicsérte a falu vezetését, hogy próbálnak boldogulni, de folyamatosan küzdenek a drogterjesztéssel.
A miniszterelnök itt köszönetet mondott a rendőröknek, és azt mondta, a közbiztonság szintje biztató, európai szinten a legjobbak között vagyunk, talán a legjobbak is vagyunk.
Azt mondta súlyos büntetéseket kiszabni, keményen kell fellépni a drogterjesztők ellen. „Kétségkívül mi nem a fogyasztókat célozzuk meg, hanem a terjesztőket. Ha nincs narkó, akkor nincs narkós sem. Ha a kereskedelmet felszámoljuk, akkor radikálisan lecsökken majd a fogyasztók száma, és a végén eljutunk majd a kábítószermentes Magyarországig.”
A hídfoglalásról
A gyülekezési joggal kapcsolatos tüntetésekről is kérdezték Orbánt, aki azt mondta, az elmúlt napokban többször is foglalkozott a kérdéssel, beszélt jogászokkal és képviselőtársakkal is.
„Beadunk egy olyan törvénymódosítást, amely megpróbálja a nem tüntető, az adott demonstrációtól távol maradó emberek jogait is figyelembe venni”
– mondta, majd azzal folytatta, hogy lehet tüntetni, fontos a gyülekezés szabadsága, „hiszen az a jó, ha mindenki elmondhatja a véleményét, ha akarja, akkor erőteljes formában is”, de az nem normális, hogy közben emberek ezrei vagy tízezrei rekednek benn budapesti dugókban, mert néhány száz ember hidakat zár le.
„Ezt meg fogjuk akadályozni.”
Azt hitte, mondta, hogy a jogszabályok világosak, hogy a közlekedés aránytalan sérelmére nem lehet gyülekezési jogot gyakorolni, de született egy bírói ítélet, amely megengedte a hídlezárást – utalva itt a Kúria döntésére, ami Hadházy hídfoglalási akcióját végül engedélyezte.
„A bírók azt a jogot alkalmazzák, amit a parlament megalkotott. Ha a bírók így döntenek, és mi ezt nem akarjuk, hogy ilyen döntések szülessenek, akkor mi nem tudjuk utasítani a bíróságot, mert a bíróság független. Mi egy dolgot tehetünk, megváltoztatjuk a jogszabályokat, és ezzel a lehetetlenné tesszük, hogy bírói döntésekkel akár több hidat is egyszerre le lehessen zárni Budapesten, mert itt ez történt.”
0 Megjegyzések